کد خبر : 5530 دوشنبه 24 فروردین 1394 - 17:03:38
تجاری-سازی-فناوری-فضایی-ایران-در-دنیا

رئیس سازمان فضایی :

تجاری سازی فناوری فضایی ایران در دنیا

رئیس سازمان فضایی ایران افزود: اکنون که صاحب فناوری فضایی هستیم؛ می توانیم از این فرصت، در جهت تجاری سازی این فناوری در سطح منطقه و بین المللی استفاده کنیم

به گزارش مهر، محسن بهرامی در مراسم معارفه اش به عنوان معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فضایی گفت: از همه ظرفیت های دانشگاهی، صنعتی و دولتی درکشور، استفاده خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه جدا شدن سازمان فضایی ایران از وزارت ارتباطات را در زمان خود یک  تدبیر دانست و بازگشت به آن را نیز تدبیر دیگر گفت: اما من فکر می کنم این بازگشت تعامل بین دولت ، مجلس در سازمان را گسترش خواهد داد و کار آمدی و بازدهی این سازمان را بالا خواهد برد.

بهرامی به دستاوردهای سازمان فضایی تا به امروز اشاره کرد و گفت: پرتاب مجموع راکت های کاوش و بازیابی محموله، طراحی و ساخت و پرتاب ماهواره های امید ،فجر و...، پرتاب موجود زنده و بازیابی آن ، طراحی و ساخت ایستگاههای زمینی، ایجاد زیرساخت های متنوع و گسترده وهمچنین ایجاد توان پرتاب، از جمله این توانمندی ها است.

بهرامی بابیان اینکه سازمان فضایی ایران به دنبال گسترش فعالیت های صلح آمیز فضایی در ایران است افزود: امیدوارم نگاه تحقیق و توسعه  را در این سازمان عملیاتی کرده و نظرات ریاست جمهوری و مجلس را در طول مدت خدمتم برآورده کنم .

معاون وزیر ارتباطات با تاکید بر اتکاء به توانمندی های داخلی گفت: برای رشد و پیشرفت درحوزه فضایی، نیازمندگسترش ارتباطات در حوزه بین الملل هستیم.

 وی ادامه داد: امروزه عرصه فضایی در جهان در حال تحول است و ده ها کشور در زمینه فناوری های فضایی فعالیت می کنند که ما نیز با بهره گیری از امکانات و حقوق بین الملل می توانیم از این فرصت بهره  گیری کنیم.

وی به فعالیت شبکه ای در سازمان فضایی ایران  اشاره کردو افزود: امروزه  باشبکه بزرگی از مراکز فناوری فضایی در کشور  روبرو هستیم و این سازمان یکی از هسته های اصلی و کار آمد در این زمینه است.

بهرامی با بیان اینکه این سازمان مسئولیت برآوردن نیازهای کشور و مردم را برعهده دارد، افزود: لازم است در عملکرد این سازمان رویکرد آینده ساز و تاثیرگذار در ایران و جهان داشته باشد.

وی بر نقش پررنگ فناوری های فضایی ایران در عرصه بین الملل تاکید کرد و گفت: لازم است یاد بگیریم منافع شخصی و سازمان ما در جهت اعتبار بخشی در عرصه بین الملل قرار دهیم.

معاون وزیر ارتباطات بهره گیری از همه ظرفیت های موجود کشور اعم از دانشگاهها، بخش صنعتی و دولتی را ضروری برشمرد و ادامه داد: شبکه سازی اصلی اساسی برای پیشبرد اهداف سازمان است و ما می خواهیم با طراحی شبکه ای و به دست آوردن فضایی یک صدا، از موازی کاری دراین عرصه جلوگیری کنیم.

 وی افزود: اکنون که صاحب فناوری فضایی هستیم؛ می توانیم از این فرصت، در جهت تجاری سازی این فناوری در سطح منطقه و بین المللی استفاده کنیم.

وی تعامل سازنده و همکاری تنگاتنگ با سایر نهادهای فضایی کشور را ضروری دانست و ادامه داد: تشویق بخش خصوصی برای فعالیت در عرصه  فضا، به ویژه شرکتهای دانش بنیان و حمایت از دانشمندان فضایی بسیار حائز اهمیت است.

بهرامی بر توجه به کاربردهای فناوری فضا، در بخش های مختلف اشاره کرد و گفت: کشاورزی، جنگلبانی، بلایای طبیعی، پزشکی از راه دور ،کویرزدایی و ... از جمله کاربردهای این فناوری در زندگی روزمره است.

رئیس سازمان فضایی بابیان اینکه فناوری فضایی فناوری لوکسی نیست افزود: به دنبال بهبود رفاه عمومی ، زندگی مردم و گسترش بهره برداری از فناوری فضایی در کشور هستیم و از همه اهالی فضایی کشور می خواهیم ما را در این عرصه یاری کنند.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]