کد خبر : 49108 یکشنبه 04 مهر 1395 - 10:30:00
سوگواری-حیوانات-به-روایت-تصویر

سوگواری حیوانات به روایت تصویر

نهنگ، سگ، گوریل... بسیاری از حیوانات در غم از دست‌رفتگانشان سوگواری می‌کنند. پژوهش‌های جانورشناسان نشان می‌دهند که برخورد با مرگ در میان حیوانات بسیار پیچیده‌تر و توسعه یافته‌تر از آن چیزی است که تا کنون تصور شده است.

دکتر فرانس دوال محقق هلندی‌تبار اخیرا در گفت‌وگو با خبرگزاری دویچه وله پیرامون رفتارشناسی حیوانات، از نحوه برخورد آنها با مرگ سخن گفته است.بر اساس پژوهش‌های او به طور کلی موجودات آبزی چون ماهی‌ها به‌ندرت رفتارهای سوگوارانه از خود بروز می‌دهند. سوگواری در نوع پستانداران بارزتر است.

به گزارش دویچه وله، پرندگان نیز در غم فقدان جفت خود بی‌قرار می‌شوند. اما نوع غمخواری در حیوان و انسان متفاوت است. حیوانات دچار آشفتگی و افسردگی می‌شوند. ممکن است روزهای متوالی لب به غذا نزنند، ساکت گوشه‌ای کز کنند، ساعت‌ها به جسد جفت یا فرزند محبوشان خیره شوند و تلاش ‌کنند آن را دوباره به زندگی بازگردانند.

no-alt

سوگواری نهنگ‌ها :حتی آبزیانی چون نهنگ (ارکاس) و دلفین فرزند از دست‌ رفته شان را مدت‌های مدید در آب حمل می‌کند، کاری که بسیار دشوار است. پژوهشگران مشاهده کرده‌اند که چگونه دلفین مادر تلاش می‌کند جسد فرزندش را روی پوزه‌اش به حالت تعادل نگه دارد و با خود بکشد و وقتی می‌افتد چگونه به جستجوی او در آب فرو می‌رود. حتی هنگامی که دلفین‌های بزرگسال‌تر از دست می‌روند، همنوعانش روزهای متوالی ازجسد آنها مراقبت می‌کنند.

no-alt

رنج جدایی‌از فرزند: گانا، گوریلی که در باغ وحش مونستر به سر می‌برد نمی‌تواند مرگ فرزندش کلودیو را بپذیرد: او روزها پیکر بی‌جان فرزندش را با خود به این سو و آن‌سو می‌کشد و در مقابل مراقبین باغ وحش از او محافظت می‌کند. میمون‌های مادر گاه هفته‌ها از کنار جسد فرزندشان جدا نمی‌شوند.

no-alt

نگهبانی از عزیز از دست رفته:فیل‌ها به داشتن حافظه قوی شهرت دارند. پس جای شگفتی نیست که سوگواری‌شان مدت‌های طولانی ادامه یابد. وقتی فیلی جان می‌دهد دیگر فیل‌ها چندین روز بالای سرش نگهبانی می‌کنند. حتی گاه گروه دیگری از فیل‌ها برای آخرین بار از عزیز از دست رفته دیدار می‌کنند.

no-alt

سوگواری گربه برای خرس: برخی حیوانات نسبت به مرگ حیوانات غیرهمنوع خود نیز واکنش نشان می‌دهند. مثل گربه و خرس باغ وحش برلین که با هم رفیق بودند. پس از مرگ خرس گربه حاضر نمی‌شود جایگاه رفیقش را ترک کند و به طرزی غم‌انگیز میو میو می‌کند.

no-alt

روش تسکین درد در میان عنترها: ابراز احساسات عنترها هنگامی که یکی از نزدیکشان می‌میرد، بسیار شدید است. در این موارد میزان هورمون استرس موجود در خون این حیوانات به شدت افزایش می‌یابد. آنها برای کنار آمدن با مرگ عزیز از دست رفته به سراغ عنترهای دیگر می‌روند و یکی از واکنش‌هایشان برای تسکین رنج خود جوریدن پوست یکدیگر است.

no-alt

مراسم وداع: هنگامی که کلاغ‌ها جسد همنوعشان را پیدا می‌کنند، به دیگر کلاغ‌ها خبررسانی می‌کنند. سپس همگی در کنار لاشه حیوان جمع می‌شوند. آنها تا مدتی هیچ غذایی نمی‌خورند. سوگواری غازها و پرندگان آوازخوان که تمام عمر را در کنار جفت خود می‌مانند، از گونه‌های دیگر پرندگان شدیدتر است تا حدی که ممکن است مدت‌ها لب به هیچ غذایی نزنند و خود از دست بروند.

no-alt

سگ نگهبان بر مزار صاحبش: هنگامی که انسان سگ محبوبش را از دست می‌دهد رنج بسیاری را متحمل می‌شود. سگ نیز در غم از دست دادن صاحب خود به سوگ می‌نشیند. کاپیتان نام سگی از نژاد سگ‌های نگهبان است که سال‌ها از مزار صاحبش در آرامگاه شهر ویلاکارلوس‌پاس در آرژانتین پاسداری می‌کرد.

no-alt

سوگواری ماهی‌ها: ماهی‌هایی که در یک آکواریوم زندگی می‌کنند در اغلب موارد هنگام مرگ همنوعشان به طرزی غیر‌عادی خونسرد و آرامند. پژوهشگران بر این عقیده‌اند که این امراحتمالا به دلیل وجود هورمون استرسی است که ماهی در حال مرگ به درون آب می‌ریزد. اما نوعی حیوان آبزی وجود دارد که برای جفت از دست رفته خود رفتاری شبیه به سوگواری از خود بروز می‌دهد، برای مثال فرشته ماهی که نوعی ماهی فرانسوی است.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]