افزایش نرخ باروری در کشور

کد خبر : 45752 دوشنبه 25 مرداد 1395 - 00:02:58

قائم مقام وزیر بهداشت گفت: در سه سال گذشته به طور متوسط بیش از یک میلیون و ۱۲۵ هزار نفر در هر سال به جمعیت کشور افزوده شده است.

دکتر ایرج حریرچی در پاسخ به منتقدین سیاست های جمعیتی وزارت بهداشت، اظهارداشت: پس از ابلاغ سیاست های کلی جمعیت توسط مقام معظم رهبری در سال ۱۳۹۳ مبتنی بر وظایف محوله به وزارت بهداشت، درمان، و آموزش پزشکی سر فصل های متعددی بعنوان مداخلات و برنامه هایی در راستای اجرائی سازی سیاست های کلی جمعیت در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مد نظر قرار گرفت.

وی با بیان اینکه همزمان با اجرای برنامه های وزارت بهداشت در راستای سیاست های کلی جمعیت، میزان باروری کل از عدد ۱.۸ در سال ۱۳۹۰ به ۱.۹ در سال ۱۳۹۴ افزایش یافته است، گفت: این افزایش، همگام با تداوم افزایش تولدها در فاصله سال های یاد شده و علیرغم آغاز سیر کاهشی تعداد ازدواج از سال ۱۳۸۹ و افزایش طلاق در طی دو دهه گذشته بوده است و این موضوع بیان گر اقناع جامعه در راستای افزایش تعداد فرزندان بوده است.

حریرچی یاد آور شد: بر اساس نتایج تحقیقی که اخیرا انجام شده است، افراد در آستانه ازدواج متوسط فرزندان دلخواه خود را ۲.۳ فرزند اعلام کرده اند که در صورت تحقق، بیش از نرخ جایگزینی جمعیت می باشد

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین به کاهش میزان مرگ و میر در گروه های مختلف سنی در نتیجه اقدامات وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: مجموعه اقدامات انجام شده منجر به افزایش جمعیت شده است ؛ به عنوان مثال میزان مرگ و میر نوزادان با ادامه روند کاهشی خود به ۹.۵ در هزار تولد زنده رسیده است. میزان مرگ و میر کودکان زیر یکسال نیز روند کاهشی خود را ادامه داده و به عدد ۱۳.۶ مرگ در هر هزار تولد زنده کاهش پیدا کرده است.

حریرچی افزود: میزان مرگ و میر کودکان زیر ۵ سال نیز به ۱۵.۸ در هزار تولد زنده و میزان مرگ و میر مادران به زیر ۲۰ در ۱۰۰ هزار تولد زنده کاهش پیدا کرده است.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه به تشریح مهمترین اقدامات وزارت بهداشت در راستای اجرایی کردن سیاستهای کلی جمعیت پرداخت و گفت: تاکنون ۴۵ سمینار منطقه ای و استانی و بیش از ۱۰۰ همایش شهرستانی با آموزش بیش از ۳۰ هزار نفر مدیر و کارشناس درون بخشی و برون بخشی حوزه سلامت با هدف تغییر فرهنگ مدیران و کارشناسان برگزار شده است.

حریرچی به تغییر رویه ارائه خدمت از تأمین خدمات فاصله گذاری بین بارداری برای همه مراجعه کنندگان به مشاوره فرزندآوری برای همه واجدین شرایط بارداری ضمن محدود نمودن ارائه خدمت به گروه هایی که بارداری آنها سبب ایجاد مخاطرات سلامت برای مادر و فرزند می گردد، اشاره کرد و گفت: در این راستا حجم ارائه خدمات فاصله گذاری با بیش از ۷۰ درصد کاهش صرفا محدود به گروه های پر خطر شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: آموزش و فرهنگ سازی در سطح ارائه دهندگان خدمات که با ترکیبی از روش های آموزش حضوری و ارسال بسته های آموزشی همراه گردیده ، سبب ارائه خدمات جدید به متقاضیان خدمت مبتنی بر سیاست های کلی جمعیت شده است.

حریرچی با بیان این که تک فرزندی یکی از پدیده هایی است که می تواند سبب برخی از آسیب های سلامت برای فرزندان و خانواده های آنان شود و از طرفی تاثیر به سزایی در کاهش نرخ باروری کلی دارد، گفت: از این رو آموزه های مبتنی بر ارتقاء آگاهی جامعه در پیامدها و مشکلات احتمالی تک فرزندی به صورت برنامه جاری در نظام شبکه ادغام شده و گروه های هدف خاص را در واحد های ارائه خدمات، مهد های کودک و دبستان ها مد نظر قرار داده است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به لزوم بهترین بهره گیری از دوره های سنی با توان باروری مناسب، و در راستای ارتقای نرخ باروری کلی، کاهش فاصله ازدواج تا تولد اولین فرزند و کاهش فاصله بین بارداری های بعدی به عنوان دو اولویت مشاوره ای و آموزشی مد نظر قرار گرفته و خدمات موضوعه به گیرندگان خدمت ارائه می شود.

معاون کل وزارت بهداشت متذکر شد: آموزش و تشویق خانواده ها برای فرزندآوری در فاصله طلایی سن ۱۸ تا ۳۵ سال زن و ارائه خدمات مراقبت بیشتر جهت فرزندآوری در سنین بالاتر از ۳۵ سال از جمله دیگر اقدامات وزارت بهداشت در راستای تحقق سیاستهای جمعیتی است .

حریرچی در ادامه، کاهش مرگ و میر و کنترل بیماری ها در فرزندان، پیش از تولد با هدف افزایش جمعیت سالم و ایجاد فرصت باروری سالم برای خانواده هایی که در معرض خطر تولد فرزندان ناهنجار و یا مبتلا به بیماری های ژنتیک هستند از طریق توسعه غربال گری های جمعیتی در هنگام ازدواج و پیش و حین بارداری و غربالگری های نوزادی با بکار گیری دستورالعمل های استاندارد و با حداقل هزینه تحمیل شده به خانواده از طریق پیشنهاد به خانواده های در معرض خطر را مورد اشاره قرار داد و افزود: برنامه ریزی برای پیشگیری از ناباروری و هماهنگی با بنیاد برکت برای درمان رایگان زوجین نابارور فاقد توان مالی، ارتقای استاندارد مراکز درمان ناباروری و افزایش تعداد مراکز مذکور، ارائه کمک مالی (تامین بخشی از هزینه های درمان) به زوجین نابارور توسط وزارت بهداشت از اقدامات این وزارتخانه بوده است.

وی به تامین خدمات اولیه سلامت برای ۱۰ میلیون جمعیت حاشیه نشین و آسیب پذیر اشاره کرد و افزود: این اقدام در راستای ارتقای امید به زندگی، کاهش مرگ و میر، ارتقای شاخص های سلامت باروری و فرزندآوری در چارچوب طرح تحول سلامت صورت گرفته است.

حریرچی کاهش ۶ درصدی سزارین های غیرضروری را نتیجه اجرای برنامه ترویج زایمان ایمن با آموزش های مرتبط در دوران بارداری و در راستای کاهش سزارین های غیر ضروری و افزایش زایمان های طبیعی عنوان کرد و گفت: برنامه ریزی و سطح بندی خدمات مادر و نوزاد و مراقبت در منزل برای نوزادان پرخطر و نارس در ۴ دانشگاه علوم پزشکی به صورت پایلوت در حال اجراست.

به گزارش مهر، سخنگوی وزارت بهداشت در پایان افزود: بسته های جدید کودک سالم و مانا برای داشتن کودک سالم و کاهش مرگ و میر آنان و نیز بسته های خدمتی سلامت برای ارتقای سلامت تمام گروه های سنی و کاهش مرگ و میر آنان و افزایش کیفیت زندگی آنان نیز در حال اجراست.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]