کد خبر : 43876 یکشنبه 03 مرداد 1395 - 06:00:00
کشف-رازی-بزرگ-در-دست-نوشته-های-داوینچی

صفحه بی ربط داوینچی مربوط به یک تئوری علمی بزرگ بوده است:

کشف رازی بزرگ در دست نوشته های داوینچی

سیناپرس: دانشمندان به تازگی دریافته اند که صفحه ای از دست نوشته های داوینچی که پیش از این یک نوشته بی ربط به حساب می آمده است، در حقیقت نخستین نمونه سازی از قانون اصطکاک به حساب می آید.

لئوناردو داوینچی را می توان یکی از متفاوت ترین مغزهای علمی که بر روی کره زمین زندگی کرده است دانست. این دانشمندان که اختراعات بسیاری را پیش از زمان ساخت واقعی آنها طراحی کرده بوده است، هنوز موارد ناشناس بسیاری را برای دانشمندان به جای نهاده است که به تازگی یکی از این موارد، توسط دانشمندان کشف شده است.

به نظر می رسد که داوینچی توانسته بوده است تا قرن ها پیش از بررسی دقیق قانون اصطکاک، این قانون را کشف کرده و حتی محاسبات اولیه برای آن را نیز به انجام برساند.

یک صفحه دست نوشته از لئوناردو داوینچی به جای مانده بوده است که تاریخ آن به سال 1493 میلادی باز می گردد ولی تا به امروز دانشمندان با مطالعه محتوای این صفحه، عملا آن را دست نوشته ای بی ربط به حساب می آورند ولی به نظر می رسد که این جمع بندی درباره این صفحه کاملا نادرست بوده است.

به تازگی دانشمندان با بررسی های دقیق خود به این نتیجه رسیده اند که این صفحه به ظاهر بدون معنی، نخستین نمونه مدل سازی شده علمی از قانون اصطکاک است. به این ترتیب به نظر می رسد که داوینچی توانسته بوده است تا قرن ها پیش از بررسی دقیق قانون اصطکاک، این قانون را کشف کرده و حتی محاسبات اولیه برای آن را نیز به انجام برساند.

این دانشمند و هنرمند بزرگ توانسته بوده است تا در آن زمان، میزان اصطکاک در اجسام مختلفی مانند چرخ ها، گاری ها و ... را محاسبه کند و این صفحه نوشته شده در حقیقت سندی برای تائید این موضوع به حساب می آید. با این وجود این امر که داوینچی در چه زمانی و چگونه توانسته است تا به قانون پی ببرد، همچنان به عنوان یک راز سر به مهر باقی مانده است.

منبع: Gizmodo

ترجمه: احمد محمد حسینی

کلید واژه ها: داوینچی کشف اصطکاک
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]