کد خبر : 4240 پنج شنبه 28 اسفند 1393 - 08:24:19
استتار-با-نور-خورشید

استتار با نور خورشید

شاید تماشای درخشش نور خورشید به روی آب‌های دریا همیشه خوشایند باشد؛ اما این منظره دلپذیر برای کوسه‌های بزرگ سفیدرنگ پوششی است تا به قربانی‌های خود حمله کنند.

به گزارش نیوساینتیست، کوسه های بزرگ با پنهان کردن خود در پشت نور منعکس شده خورشید از روی آب دریا از فرصت استفاده کرده و قربانی های خود را شکار می کنند، در واقع می توان گفت این اولین بار است که می بینیم حیوانی از نور خورشید به عنوان استراتژی شکار خود استفاده می کند.

چارلی هونریس از دانشگاه فلیندرز استرالیا به همراه همکاران خود در حال بررسی هستند که آیا تابش نور خورشید در افق هنگام غروب دلیل حمله کوسه ها در آن زمان است یا خیر.

به این منظور آنها 30 کیلومتر در دریا از جنوب استرالیا با قایق خود عبور کردند و کوسه های سفید بزرگ را با دنباله ای که به قایق خود بسته بودند و آغشته به روغن ماهی و گوشت ریز ریز شده ماهی بود، تطمیع کردند. این تیم تحقیق شش کیلوگرم گوشت ماهی تن را در دریا انداختند و مراقب بودند چگونه کوسه ها در زمان حمله به آنها نزدیک می شوند.

در این آزمایش، محققان به این نتیجه رسیدند که کوسه ها تمایل دارند از مسیر خورشید حمله کنند در هنگام صبح نیز آنها به احتمال خیلی زیاد از شرق و در زمان عصر از غرب نزدیک می شوند. زمانی هم که خورشید در پشت ابرها پنهان می شود، بین موقعیت خورشید و زاویه نزدیک شدن ارتباطی وجود نداشت. این خود دلیل دیگری است که کوسه ها از مسیر خورشید در زمانی که به سودشان است، برای شکار خود استفاده می کنند. دلایل زیادی هست که کوسه ها می توانند از نزدیک شدن به قربانی با استفاده از نور خورشید به عنوان استتاری برای خود استفاده کنند. مثل این که قربانی از آن زاویه روشن تر می شود و بهتر دیده است یا این که با درخشش نور خورشید، کوسه ای که در پشت آن در کمین نشسته، پنهان است و دیده نمی شود. در حقیقت وقتی نور خورشید به چشم قربانی می افتد برای لحظاتی چیزی نمی بیند و کوسه شکارچی با استفاده از این موقعیت به شکار خود حمله می کند.

چارلی هونریس در این باره می گوید: «نزدیک شدن به قربانی از مسیر خورشید و با استفاده از تابش نور، شکارچی را در درخشندگی انعکاس آب پنهان می کند و وقتی شکار سر خود را از آب بیرون می آورد، کوسه آن را شناسایی می کند و بعد حمله!

شاید بار دیگر که به درخشش نور خورشید به روی آب دریا چشم دوخته اید یاد این مطلب بیفتید و مانند سابق این منظره برایتان یک منظره معمولی نباشد.

منبع:جام جم آنلاین

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
کلید واژه ها: نور خورشید کوسه استتار
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]