کد خبر : 41113 چهارشنبه 02 تیر 1395 - 20:22:37
سامانه-ای-برای-پیش-بینی-سیل

معاون پژوهشی پژوهشکده هواشناسی اعلام کرد:

سامانه ای برای پیش بینی سیل

سامانه ای طراحی شده است که قادر است از 5 روز قبل سیل را پیش‌بینی کند.

به گزارش ایسنا معاون پژوهشی پژوهشکده هواشناسی با تاکید بر این‌که ایران جزو 10 کشور اول حادثه‌خیز دنیا است، گفت: در شمال شهر تهران 7 دره و رودخانه وجود دارد که بارش‌های شدید امکان رخداد سیلاب را ایجاد می‌کند؛ از این رو سامانه نرم‌افزاری طراحی کردیم که قادر است از 5 روز قبل سیل را پیش‌بینی کند.

دکتر ابراهیم فتاحی با اشاره به گستردگی و موقعیت جغرافیایی کشور، اظهار کرد: در دنیا 43  مخاطره و حوادث غیرمترقبه وجود دارد که 33 نوع آن در ایران وجود دارد، ولی به دلیل تعداد رخدادهای حوادث طبیعی، ایران جزو 10 کشور اول حادثه ‌خیز دنیا قرار گرفته است.

وی، سیل را یکی از مخاطرات طبیعی کشور دانست که هر ساله خسارات زیادی ایجاد می‌کند و ادامه داد: یکی از دلایل افزایش رخداد سیل در کشور عدم مدیریت  صحیح در حوضه‌های آبی است؛ به این معنا که در سال‌های اخیر عواملی مانند از بین رفتن پوشش گیاهی،  تجاوز به حریم رودخانه‌ها، افزایش ساخت و سازها، نامناسب بودن سازه‌ها و پل‌های مسیر رودخانه‌ها و توسعه فعالیت‌های کشاورزی در حریم رودخانه‌ها موجب تشدید خسارات ناشی از سیل در کشور شده است.

فتاحی پیش‌بینی بارش رخداد و شدت بارش را از جمله وظایف سازمان هواشناسی نام برد و خاطر نشان کرد: سازمان هواشناسی کشور به عنوان تنها مرجع در سطح کشور، مسؤولیت پیش بینی و هشدار پدیده جوی را به منظور محافظت از جان و مال مردم که در معرض مخاطرات قرار دارند، به عهده دارد.

وی اضافه کرد: در این راستا سازمان هواشناسی کشور اقدام به طراحی سامانه نرم افزاری کرده که قادر است، از 120  ساعت قبل (5 روز قبل) سیل را پیش‌بینی کند.

معاون پژوهشی پژوهشکده هواشناسی هدف اولیه سامانه سیل را ارائه خدمات اضطراری و فراهم آوردن اطلاعات در زمینه سیل ذکر کرد و یادآور شد: با اجرای این سامانه و پس از تشکیل میز هشدار به سرعت و سهولت می‌توان تمهیداتی عکس العملی نشان داد.

وی با بیان این که این سامانه برای کل کشور قابل کاربرد است، یادآور شد: از آنجایی که اعتبارات این طرح تامین نشده است؛ از این رو این سامانه تنها برای حوضه‌های کارون، دز و کرخه عملیاتی شده است.

فتاحی، تعداد سیل‌های رخ داده در دهه‌های 50 و 60 را 200 مورد ذکر کرد که این میزان در دهه اخیر به 2 هزار و 700 مورد افزایش یافته است.

وی خاطرنشان کرد: افزایش تعداد سیل در کشور ناشی از دخالت انسان در طبیعت است و در صورتی که این سامانه عملیاتی برای کل کشور کاربردی شود، می‌توانیم قبل از رخداد سیل، هشدارهای لازم در خصوص بروز سیل را اعلام کنیم.

فتاحی افزود: یک نمونه از این هشدارها را می‌توان به پیش‌بینی و هشدار سیل در حوضه‌های جنوب غرب کشور در 25 و 26 فروردین ماه امسال اشاره کرد.

معاون پژوهشی پژوهشکده هواشناسی با اشاره به تغییر در کاربری زمین  و افزایش سطوح نفوذناپذیر در کلانشهرها در پایان یادآور شد: در شمال شهر تهران 7 دره و رودخانه وجود دارد که با وقوع بارش‌های شدید احتمال رخداد سیلاب در این شهر وجود دارد؛ یکی از روش‌های مدیریت این پدیده مخرب می‌تواند توسعه سامانه هشدار سیل برای این رود دره‌ها باشد؛ چرا که با استفاده از سامانه‌های مذکور و مدل‌سازی و پیش آگاهی می‌توانیم رویکرد مدیریت بحران را به مدیریت ریسک تغییر دهیم.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]