کد خبر : 3368 جمعه 15 اسفند 1393 - 09:34:08
کشف-مقبره-3-هزار-و-500-ساله-در-مصر

کشف مقبره 3 هزار و 500 ساله در مصر

سیناپرس: یک تیم پژوهشی از مرکز تحقیقات امریکایی ، مقبره ای از دوره سلسله هجدهم مصر باستان را در گورستان گورنا (Gorna) واقع در کناره غربی شهر اقصر (Luxor) کشف کرده اند .

آرامگاهی مربوط به سلسله هجدهم مصر باستان توسط تیمی از مرکز تحقیقات امریکایی در گورستان گورنا (Gorna) واقع در کناره غربی شهر اقصر (Luxor) کشف شده است .

اقصر (Luxor) یکی از شهرهای کشور مصر است که کاخ‌ های باستانی بسیاری از  فرعون های مصر در آن منطقه قرار دارند . به همین جهت شهر اقصر از شهرهای مهم مصر به شمار می ‌آید . لازم به ذکر است که این شهر در محل شهر باستانی تب بنا شده است .

سلسله هجدهم مصر از جمله نامدارترین و شکوهمندترین دودمان‌ های مصر باستان محسوب می شود که از سال 1549 پیش از میلاد آغاز شده و تا 1292 ادامه پیدا کرده است . پادشاهان قدرتمندی چون آمنهوتپ سوم (1350 - 1388 پ. م) و آخناتون (1334 - 1351 پ. م) و شاه بانوی پرنفوذ و قدرتمند مصری به نام هت شپ سوت (1458 - 1479 پ. م)  باعث شهرت این سلسله شده اند . قابل توجه است که این دوره همچنین با نام سلسله توتموسی خوانده می‌ شود چرا که چهار فرعون در آن نام توتموس ( به معنای فرزند توت ) را بر خود گذاشتند .

ممدوح الدماتی (Mamdouh el-Damaty) وزیر آثار باستانی مصر در یک مصاحبه اینترنتی اعلام کرد : این آرامگاه کشف شده به شکل T بوده و دارای دو سالن بزرگ و یک طاقچه کوچک ناتمام در انتهای آن است . یک اتاق کناری با بدنه ای که می تواند به سمت اتاق مقبره منتهی شود ، در آن دیده می شود .

قابل ذکر است که دیوارهای مقبره که در دوران باستان با نقاشی هایی از صحنه های شکار و تصاویر صاحب آرامگاه پوشیده شده بود ، آسیب دیده و غارت شده اند . تصاویر تزئین شده یک نگهبان دروازه آمون و همسر صاحب آرامگاه در مقابل بخش ارائه پیشکش ها در این دیوارها دیده می شود .

بر اساس گزارش پژوهشگران برخی از صحنه ها و متون هیروگلیف، از جمله نام خدای آمون ، از بین رفته است . سلطان عید (Soltan Eid) مدیر آثار باستانی مصر علیا در این رابطه اظهار داشت : این ممکن است در طول سلطنت شاه توحیدی آخناتون که برای نخستین بار در بین فرعون های مصر ، به وجود یک خدا اعتراف کرده و از عبادت خدایان دیگر ممانعت کرد ،  انجام شده باشد . آخناتون از پادشاهان سلسله هجدهم بوده که آئینی یکتاپرستانه را بنیاد نهاد و نام خدای خود آتون گذاشت .

منبع 

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]