کد خبر : 3355 پنج شنبه 14 اسفند 1393 - 22:22:26
جراحی-کاهش-وزن-برای-کودکان-بی-خطر-است

جراحی کاهش وزن برای کودکان بی خطر است

سیناپرس: مطالعه ای جدید که توسط پژوهشگران عربستانی به انجام رسیده نشانگر این است که اگر جراحی کاهش وزن در کودکان به شکلی درست به انجام برسد، خطری را متوجه فرآیند رشد کودکان نمی کند.

جراحی کاهش وزن، یکی از شیوه های علمی و پذیرفته شده برای درمان چاقی در میان بزرگسالان است. با این حال هنوز اما و اگرهای زیادی در مورد بی خطر بودن آن برای کودکان وجود دارد. اصلی ترین تهدیدی که ممکن است متوجه کودکان شود، تاثیر منفی این جراحی بر فرآیند رشد طبیعی آنهاست.

در مطالعه جدیدی که در دانشگاه ملک سعود عربستان به انجام رسید، 659 کودک و نوجوان بین سال های 2008 تا 2014 که برای درمان چاقی به بیمارستان این دانشگاه مراجعه کرده بودند تحت بررسی قرار گرفتند. در این میان، 291 نفر از آنها تحت جراحی آستینی کردن معده (نوعی از جراحی کاهش وزن) قرار گرفتند. در این نوع جراحی، بخش زیادی از معده برداشته می شود.

بیشتر این کودکان توانستند در طی چهار سال پس از جراحی، به خوبی وزن کم کنند. همچنین این کاهش وزن تداوم داشت. فقط 4.1 درصد از این کودکان دچار مشکلات پس از جراحی شدند که البته در برابر رقم 11 درصدی بزرگسالان ناچیز است. همچنین از هر 10 کودک، وضعیت 9 نفر از آنها از نظر بیماری های خطرناک مرتبط با چاقی نظیر دیابت یا وقفه خواب بهبود یافت.

این پژوهش در ژورنال Obesity Surgery منتشر شده است. 

کلید واژه ها: کودکان کاهش وزن جراحی
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]