کد خبر : 28723 سه شنبه 06 بهمن 1394 - 17:26:16
گسترش-ویروس-زیکا-در-21-کشور-آمریکایی

گسترش ویروس زیکا در 21 کشور آمریکایی

دفتر منطقه ای سازمان بهداشت جهانی برای کشورهای آمریکایی امروز (سه شنبه) اعلام کرد که 21 کشور در آمریکای مرکزی و جنوبی، مواردی از ابتلا به ویروس زیکا را گزارش داده اند.

خبرگزاری قطر از ژنو خبر داد: بیانیه سازمان بهداشت جهانی حاکی است پشه های 'آئه دس' عامل اصلی انتقال زیکا در تمام کشورهای منطقه آمریکا غیر از کانادا و شیلی دیده شده است. 
بر اساس این گزارش، مراکز مهار و پیشگیری از بیماری ها از زنان باردار خواسته اند سفر خود به بولیوی، برزیل، کلمبیا، اکوادور، السالوادور، گینه کوناکری، گوادلوپ، گواتمالا، گویان، هاییتی، هندوراس، مارتینیک، مکزیک، پاناما، پاراگوئه، سن مارتین، سورینام، ساموآ، ونزوئلا و پورتوریکو را به بعد موکول کنند. 
این مرکز به زنانی که اخیرا به این کشورها سفر کرده و باردار بوده اند، توصیه کرد که برای تشخیص ابتلا به ویروس زیکا سونوگرافی انجام دهند. 
گفته می شود برای درمان این بیماری هیچ راهی وجود ندارد و بهترین کار جلوگیری از گزش توسط پشه ها است. 
به گفته سازمان بهداشت جهانی، مبتلایان به زیکا دچار تب خفیف، خارش پوست و ورم ملتحمه چشم می شوند. این نشانه ها معمولا بین دو تا هفت روز طول می کشد. اکنون هیچ واکسنی برای این بیماری وجود ندارد. 
براساس تحقیقات انجام شده ویروس زیکا در قاره های آفریقا، آمریکا، آسیا و اقیانوسیه هم دیده شده است. 
به گزارش ایرنا، ویروس زیکا برای نخستین بار در سال 1947 در اوگاندا و میان میمون های آزمایشگاهی دیده شد و سپس در سال 1952 در افرادی در اوگاندا و جمهوری تانزانیا زندگی می کردند مشاهده شد. 

کلید واژه ها: ویروس زیکا
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]