کد خبر : 22389 یکشنبه 01 آذر 1394 - 02:45:32
کشف-بقایای-جنگل-400-میلیون-ساله-در-نروژ

کشف بقایای جنگل 400 میلیون ساله در نروژ

کشف یک جنگل استوایی باستانی در مجمع‌الجزایر نروژی «سوالبارد» در اقیانوس منجمد شمالی می‌تواند توجیهی برای یکی از مهمترین جابه‌جایی‌های جوی در تاریخ زمین باشد.

 حدود 400 میلیون سال پیش اتمسفر زمین شاهد کاهش 15 برابری سطح دی اکسید کربن بوده و کارشناسان مطالعات زیست‌محیطی از مدت‌ها قبل به دنبال کشف علت این کاهش بوده‌اند.

برخی کارشناسان معتقدند دلیل این وضعیت، افزایش جنگل‌ها همچون مورد کشف شده در نروژ بوده که این تغییر را سرعت بخشیده است. از آنجا که زمین برای اولین بار میزبان شمار قابل توجهی از گیاهان بوده، جنگل‌های استوایی گسترده میلیون‌ها تُن دی اکسید کربن از اتمسفر جذب کرد‌ه‌اند و این روند به کاهش چشمگیر سطح این گار در جو منجر شده است.

این جنگل که به تازگی شناسایی شده به 380 میلیون سال قبل برمی‌گردد و ممکن است حاکی از شروع دوره گذار از جایگزینی گیاهان کوچک و بوته‌ها با جنگل‌های درختی وسیع و بزرگ باشد.

«کریس بری» از دانشگاه کاردیف انگلیس گفت: کشف بقایای به جا مانده از این جنگل نشان می‌دهد که 380 میلیون سال پیش مناظر و پوشش گیاهی در خط استوا به چه شکل بوده‌اند؛ یعنی زمانی که اولین درختان روی زمین ظاهر شده‌اند.

به گزارش ایسنا، شناسایی این پوشش جنگلی این نظریه را حمایت می‌کند که ظهور جنگل‌ها به کاهش سطح دی اکسید کربن منجر شده است.

کلید واژه ها: نروژ بقایای جنگل سوالبارد
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]