کد خبر : 1891 شنبه 25 بهمن 1393 - 08:23:34
گام-بلند-چین-در-استفاده-از-انرژی-باد

گام بلند چین در استفاده از انرژی باد

سیناپرس: چین با رشد 23 درصدی تولید انرژی از طریق باد،تبدیل به نخستین کشور پیشرو در استفاده از انرژی های پاک در دنیا شده است. این موضوع با توجه به اینکه چین به عنوان اولین کشور تولید کننده گازهای آلاینده نیز شناخته می شود ،در بهبود شرایط کره زمین بسیار مهم است.

سینا پرس : کشور چین با تلاش های گسترده و برنامه ریزی های منطقی توانسته است سهم بزرگی از تولید انرژی مورد نیاز خود را از طریق انرژی پاک  تامین کند . این کشور در سال گذشته موفق به ثبت رکورد تولید  19 میلیون و 810 هزار کیلو وات انرژی الکتریکی از طریق انرژی باد شده بود . این موضوع از این نظر دارای اهمیت است که بر اساس آمارهای جهانی ، کشور چین همواره جز بزرگترین تولید کنندگان گازهای آلاینده در جهان محسوب شده و تلاش های این کشور در راستای تبدیل منابع اصلی انرژی خود به منابعی بدون تولید  آلایندگی ، می تواند تاثیرات وسیعی در آب و هوای کره زمین گذاشته و شرایط فعلی را بهبود دهد .

در همین راستا ، روز پنج شنبه اداره ملی انرژی در کشور چین اعلام کرد : مزارع بادی و تولید انرژی الکتریکی چین در مجموع سال گذشته موفق به تولید 153 میلیارد و 400 میلیون کیلو وات انرژی الکتریکی شدند که این میزان تنها پاسخگوی 8/2 درصد از نیازهای الکتریکی این کشور است  . البته باید به این مساله نیز اشاره کرد که کشور چین رشد وسیعی را در این زمینه تجربه کرده و میزان تولید انرژی الکتریکی در این کشور در سال 2014 ، رشدی 23 درصدی را به نسبت سال 2013 نشان می دهد .

این موضوع در حالی عنوان می شود که بر اساس آمار های دولتی ، کشور چین هنوز بیش از 80 درصد از کل میزان انرژی مورد نیاز خود و 60 درصد از انرژی الکتریکی مورد استفاده در صنایع ، شهر ها و منازل کشور خود را از طریق سوزاندن سوخت های فسیلی تامین می کند .

موضوع مورد بحث در حال حاضر تبدیل به یکی از دغدغه ای اصلی دولتمردان این کشور شده است و به همین دلیل دولت چین در پائیز امسال ( نوامبر 2014 ) متعهد شد که تا پیش از سال 2030 بیست درصد از کل انرژی مورد نیاز در کشور را از طریق سوخت های غیر فسیلی تامین کند . این تعهد به معنی دو برابر کردن ظرفیت نیروگاه های تولید انرژی پاک در این کشور بوده و همچنین به منزله کاهش تولید آلاینده های جوی است .

در مورد شرایط تولید انرژی در این کشور باید عنوان کرد که کشور چین علاوه بر اینکه بیشترین میزان گازهای آلاینده را در سراسر دنیا تولید می کند و میزان سوزاندن سوخت های فسیلی در این کشور دو برابر ایالات متحده آمریکا است  ، در امر استفاده از انرژی های پاک نیز پیشرو بوده و بالاترین میزان رشد و استفاده از انرژی های تجدید پذیر را در دنیا به خود اختصاص داده است . به تازگی دولت چین با اختصاص بودجه ای هنگفت ، در حال بستر سازی جهت گسترش هر چه بیشتر سوخت های پاک در صنایع و شهرهای این کشور است .

منبع

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]