کد خبر : 10099 یکشنبه 31 خرداد 1394 - 14:31:20
مصرف-سموم-پرخطر-متوقف-شود

درخواست سازمان محیط زیست از وزارت جهاد کشاورزی؛

مصرف سموم پرخطر متوقف شود

سازمان حفاظت محیط زیست از وزارت جهاد کشاورزی درخواست کرد، مصرف سموم پرخطر و پرمصرف مانند دیازینون خطرناک برای آبزیان و پرندگان و نئونیکوتینوئید خطرناک برای زنبورهای عسل متوقف شود.

 مشاور سازمان حفاظت محیط زیست در امور سموم و کودهای شیمیایی، گفت: کمیته مدیریت منابع پایه و کاهش آلودگی کود و سم در سازمان حفاظت محیط زیست در نامه ای از وزیر جهاد کشاورزی درخواست کرده است نسبت به حذف این سموم پرخطر و جایگزین کردن آنها با سموم زیست نهاده اقدام لازم به عمل آید.

محمدجواد سروش افزود: در این نامه درخواست شد که مصرف سم پرخطر و پرمصرف دیازینون که از جمله خطرناکترین سموم برای آبزیان و پرندگان است و مصرف سالانه آن بیش از سه میلیون لیتر در ایران است، هرچه سریعتر متوقف شود.وی ادامه داد: بیشترین حجم استفاده از سم دیازینون در شالیزارهای استان های شمالی کشور است؛ این در حالی است که در تمام کشورهای اروپایی و آمریکایی مصرف این سم خطرناک که عوارض بسیار مخربی برای محیط زیست و سلامت مردم دارد، ممنوع شده است.

سروش با اشاره به درخواست این کمیته از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اظهار کرد: از این وزارتخانه نیز درخواست شده است نسبت به بررسی باقیمانده سموم و فلزات سنگین در محصولات کشاورزی اقدام کند.

وی افزود: همچنین بر اساس یکی دیگر از تصمیمات این کمیته از وزارت بهداشت، خواسته شده است نسبت به بررسی عوارض بهداشتی ناشی از استفاده از ترکیب اتفون که برای عمل آوری گوجه فرنگی استفاده می شود، اقدام کند.


** نئونیکوتینوئید سمی خطرناک برای زنبورهای عسل

مشاور سازمان حفاظت محیط زیست در امور سموم و کودهای شیمیایی ادامه داد: همچنین از وزیر جهاد کشاورزی خواسته شد، طی دستوری عاجل نسبت به توقف استفاده و جایگزینی سم نئونیکوتینوئید که سمی بسیار خطرناک برای زنبورهای عسل به شمار می آید، اقدام شود.

سروش با تاکید بر ضرورت توقف هرچه سریعتر مصرف سموم قدیمی و پرخطر که طیف کشندگی بسیار وسیعی دارند، تصریح کرد: این سموم که مصرف آن در کشور قدمتی 70 ساله دارد، اثرات بسیار مخربی بر روی محیط زیست گذاشته و آفات را نیز مقاوم تر می کند.
مشاور سازمان حفاظت محیط زیست در امور سموم و کودهای شیمیایی با اشاره به اینکه یکی از خلاء ها در زمینه کود، سم و تهدیدات زیستی این نهاده ها، کمبود اطلاعات فنی کارشناسان محیط زیست است، افزود: بر این اساس مقرر شده است، دوره های آموزشی برای کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست در سراسر کشور برگزار شود؛ به این منظور استان های کشور به هفت منطقه تقسیم و نخستین دوره آموزشی در استان بوشهر با حضور نمایندگان استان های فارس، خوزستان، هرمزگان و بوشهر برگزار شد.


** برگزاری دوره آموزشی به حداقل رساندن اثرات زیست محیطی سم و کود

سروش اضافه کرد: در این دوره آموزشی، تمام مسایل مربوط به سم و کود و وضعیت مصرف آن در ایران و جهان، ارزیابی خطرات این نهاده ها و راهکارهای مدیریتی برای به حداقل رساندن اثرات زیست محیطی آنها به کارشناسان حاضر آموزش داده شد.

وی ایجاد فرهنگ و شناخت عمومی از محصولات سالم و حمایت از تولیدکنندگان این محصولات با کمک رسانه ملی را از دیگر اقدامات کمیته مدیریت منابع پایه و کاهش آلودگی کود و سم برشمرد و اضافه کرد: همچنین مقرر شده است، در تمام استان ها کمیته فنی مشترکی بین دستگاه های مسوول از جمله اداره کل حفاظت محیط زیست استان و وزارتخانه های جهاد کشاورزی، نیرو، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان ملی استاندارد تشکیل و نسبت به نحوه مصرف و کنترل کیفی سموم و کودهای شیمیایی اقدام شود.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]