داده های مربوط به رفتارهای پنهان افراد در مصرف آب نشان داد:

کاهش مصرف آب در حمام با نصب ساعت

کاهش-مصرف-آب-در-حمام-با-نصب-ساعت
کد خبر : 99065
سینا پرس : یافته های یک تحقیق نشان می دهد، وجود نمایشگر زمان در حمام بر کاهش زمان استحمام و مدیریت مصرف آب تاثیر مثبتی دارد.

نتایج یک تحقیق روی ساکنان پردیس دانشگاه کرنفیلد (Cranfield University) در بریتانیا نشان می دهد اگر کسانی که دوش می گیرند جلوی چشم خود نمایشگر زمان داشته باشند مدت زمان دوش گرفتن آنها بسیار کوتاهتر می شود.

تجهیزات حمام‌های این دانشگاه مجهز به سنسورهای آگاردیو هستند که به طور خودکار و بی‌صدا مدت زمان دوش گرفتن را اندازه گیری می کنند همچنین سیستمی وجود دارد که زمان دوش گرفتن را نشان می دهد.

نتایج چهار ماه تحقیق که در ماه اکتبر سال گذشته آغاز شد، نشان داد کسانی که دارای صفحات نمایشگر روی دوش های خود بودند، نسبت به کسانی که فقط سنسور داشتند 20 تا 30 درصد مدت زمان دوش گرفتن کمتری داشتند که تقریبا معادل دو دقیقه زمان کمتر است.

با وجود تهدید سطح بالای امنیت آب برای تقریباً 80 درصد از جمعیت جهان، اتخاذ سیاست‌های بهتر برای کاهش مصرف آب ضروری به نظر می رسد.

دکتر «هیثر اسمیت»، مدرس مدیریت آب در مؤسسه علوم آب کرنفیلد می گوید:مشکل در مورد حمام کردن این است که یک رفتار پنهان است. محدودیت هایی در مورد اینکه چه عواملی می توانند بر این رفتارهای پنهان تأثیر بگذارد وجود دارد برخلاف سایر رفتارهای قابل مشاهده مانند خرید کیسه های پلاستیکی که به راحتی تحت تأثیر هنجارهای اجتماعی قرار می گیرند.

وی ادامه داد: این یافته های اولیه نشان می دهد که سنسورهای بی صدا می توانند در گرفتن داده های مربوط به رفتارهای پنهان افراد در مصرف آب به طور ناشناس، مؤثر باشند و نمایشگرهای بازخورد فوری می توانند در راستای ارتقای صرفه جویی در مصرف آب بر آن رفتارها تأثیر بگذارند.

این تحقیق مقدماتی به تحقیقات بزرگتر در مورد سنسورهایی که اشکال دیگری از پیام رسانی را در اختیار قرار می دهند کمک می کند تا تأثیر عوامل مؤثر مختلف بر رفتار دوش گرفتن در طولانی مدت را بررسی کنند.

سنسورهای آگواردیو همچنین در آزمایشی در اتاقهای هتل استفاده شده است و کاهش مصرف 11 تا 23 درصدی در مصرف آب را نشان می دهد.

تحقیقات انجام شده در کرنفیلد رفتار دوش گرفتن حدود 25 محل اقامت شامل اتاق های مجلل تک نفره، خانه های مشترک و خانه های خانوادگی را در بر گرفته است. اگرچه این تحقیق اولیه کوچک است و هنوز تحقیقات در مرحله اولیه است، اما یافته ها نشان می دهد که این نوع فناوری می تواند به کاهش مصرف آب و انرژی در این دانشگاه کمک کند.

دکتر کایتریونا شانون ، پژوهشگر علوم ادراکی و رفتاری در موسسه علوم آب کرنفیلد اظهار داشت: مطالعاتی از این دست می تواند درک بهتری از عادت ها و انگیزه های استفاده از آب به ما بدهد و باعث تغییر رفتار برای کاهش مصرف آب شود. تامل در این مطالعات به درک بهتر رفتارهای حافظ محیط زیست و بویژه تأثیر رفتارهای پنهان کمک خواهد کرد.

مترجم: محسن حدادی