کشف شهاب سنگی نادر؛

مردی که شهاب سنگ ۴ میلیارد ساله داشت

مردی-که-شهاب-سنگ-۴-میلیارد-ساله-داشت
کد خبر : 97436
دیوید هول یک سنگ یافته بود که ابتدا خیال می‌کرد حاوی طلا است، اما هر کاری می‌کرد نمی‌توانست آن را بشکند. تا اینکه در نهایت کلافه شد و آن را به موزه برد تا بفهمد این سنگ از چه چیزی ساخته شده و فهمید که صاحب یک شهاب سنگ ۴.۶ میلیارد ساله بوده است.

مردی به نام "دیوید هول" در سال ۲۰۱۵ در پارک منطقه‌ای مری‌بورو در نزدیکی ملبورن استرالیا یک سنگ بی‌نظیر و منحصر به فرد پیدا کرد و با تصور اینکه ممکن است یک سنگ طلا باشد و داخلش طلا داشته باشد، آن را با خودش به خانه برد تا دریابد که چرا هر کاری با آن می‌کند، نمی‌شکند.

در نهایت پس از چند سال نگه‌داری از آن، تصمیم گرفت آن را به موزه ملبورن ببرد تا ببیند این سنگ خاص از چه ساخته شده است.

"درموت هنری" زمین شناس موزه ملبورن می‌گوید: من سنگ‌های زیادی را دیده بودم که مردم فکر می‌کردند شهاب سنگ هستند و در اغلب موارد ما به آنها می‌گفتیم دچار اشتباه شده‌اند و صاحب شهاب سنگ نشده‌اند.

وی افزود: در ۳۷ سال کار در این موزه فقط دو سنگ تاکنون به عنوان شهاب سنگ شناسایی شده‌اند.

معلوم شد که سنگ "دیوید" یک شهاب سنگ با قدمت شوکه کننده ۴.۶ میلیارد سال است!

اکنون محققان در حال کاوش روی این سنگ هستند تا ببینند که چه چیزی می‌تواند در مورد فضا به آنها بگوید.

"هنری" به رسانه‌ها گفت: شهاب سنگ‌ها ارزان‌ترین شکل کاوش فضایی را فراهم می‌کنند. آنها به ما سرنخ‌هایی در مورد سن، شکل‌گیری و شیمی منظومه شمسی از جمله سیاره زمین فراهم می‌کنند.

وی افزود: شهاب سنگ‌ها به ما نشان می‌دهند که ستاره‌ها چگونه تشکیل می‌شوند و چگونه به ایجاد عناصر در جدول تناوبی کمک کرده‌اند. همچنین برخی از شهاب سنگ‌های نادر حاوی مولکول‌هایی مانند اسیدهای آمینه هستند که مولکول‌های فراهم کننده حیات روی زمین هستند.

سنگ "دیوید" دارای اندازه ۳۸.۵ در ۱۴.۵ در ۱۴.۵ سانتیمتر است و ۱۷ کیلوگرم وزن دارد. این یک شهاب سنگ بسیار نادر است و یکی از ۱۷ شهاب سنگی است که تاکنون در ایالت ویکتوریای استرالیا ثبت شده است.

این سنگ همچنین بعد از یک شهاب سنگ ۵۵ کیلوگرمی که در سال ۲۰۰۳ یافت شد، موزه ملبورن است که کشف شده است.

منبع:ایسنا