پرسش از شما، پاسخ از ما؛

سرب چه بلایی بر سر ما می آورد؟

سرب-چه-بلایی-بر-سر-ما-می-آورد؟
کد خبر : 97402
سینا پرس : سیناپرس با همکاری پزشکان متخصص حوزه های مختلف، هر هفته به سوالات پزشکی شما مخاطبان پاسخ می دهد. سوالات خود را مطرح کنید، پاسخ علمی و درستی دریافت کنید.

افزایش میزان سرب هوا طی آلودگی های اخیر شهر تهران مرا نسبت به سلامت فرزندم نگران کرده است؟ میزان سرب زیاد هوا چه عوارضی می تواند به همراه داشته باشد؟ آیا سرب تنها در هوا وجود دارد؟ سرب چگونه می تواند به خانه های ما راه پیدا کند؟

بررسی ها نشان داده اند که میلیون ها نفر در جهان دچار مسمومیت سرب هستند یا میزان سرب در جریان خون آنها در حد خطرناکی بالاست؛ سرب یکی از مواد اصلی در تولید رنگ های مختلف از جمله رنگ های ساختمانی است. از طرف دیگر بنزین حاوی سرب که به طور گسترده در کشور ما مورد استفاده قرار می گیرند از منابع اصلی آلودگی سرب محسوب می شوند بنابراین در اماکن مجاور بزرگراه ها میزان این سم در حد خطرناکی بالا است.

بدین صورت که در اثر سوختن بنزین از اتومبیل، سرب تبدیل به اکسید سرب شده و به این صورت از لوله اگزوز خارج و به وسیله هوای مورد تنفس وارد بدن انسان می شود. در تمام دنیا مقدار سرب تولید شده بوسیله اتومبیل ها و کارخانه های صنعتی به سالانه حدود 500000 تن می رسد.

انسانها ، حیوانات و گیاهان سرب را به صورت مختلف به بدن خود راه می دهند. سرب می تواند از طریق آبهای آلوده وارد  آبهای نوشیدنی شود و یا از طریق اگزوز اتومبیل ها وارد هوا و بالاخره وارد ریه گردد و از طریق دودکش کارخانه ها وارد هوا و بعد وارد مواد غذائی می شود. با این حال هوای آلوده به سرب  جان انسانها را می گیرد.

به گزارش سیناپرس ، بنابراین بهتر است میزان سرب در خون افراد به خصوص در کودکان مورد آزمایش قرار گیرد. علایم ازدیاد سرب خون در کودکان تغییر خلق و خو، گریه و زاری، درد شکم، کاهش رشد و تحریک پذیری و در بزرگسالان بی خوابی، ضعف، درد عضلات، کم خونی، سردرد و کاهش وزن است.

کودکان در معرض بیشترین صدمه ها هستند که منجر به اختلال های کلیوی، عصبی و مغزی و ذهنی در آنها می شود. همچنین سرب باعث سقط جنین، ناهنجاری های مادرزادی جنین، نوزاد نارس، ازدیاد فشار خون شریانی و سایر اختلال های می شود.

در صورتی که میزان سرب در جریان خون شما بالا است، باید منشاء آن را پیدا کنید. در صورتی که عامل آن رنگ دیوارهای منزل باشد باید آنرا با مواد مخصوص پاک کرد و رنگ های بدون سرب را جایگزین کرد. در صورتی که عامل آلودگی لوله های آب باشد می توان نسبت به تعویض آنها اقدام یا از فیلترهای سرب استفاده کرد. همچنین میزان سرب در آب گرم شیرها بیشتر است بنابراین از آب گرم برای آشامیدن و آشپزی استفاده نکنید.

همچنین از نگهداری مواد غذایی مایع در ظروف کریستال و سرامیک که با لعاب های غیر استاندارد اندود شده اند، خودداری کنید.به گزارش سیناپرس، قرار دادن مواد غذایی در ظروف کریستال یا ظروف سرامیک، باعث آزاد شدن سرب در این مواد می شود به علاوه برخی لوله های آب از جنس سرب هستند بنابراین میزان سرب در آب آشامیدنی در حد خطرناکی بالا می رود.

*دکتر محمد جعفر فره وش، فوق تخصص گوارش، کبد و آندوسکوپی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران