قرائت پیام جناب آقای دکتر حسن روحانی توسط رییس جهاد دانشگاهی

قرائت-پیام-جناب-آقای-دکتر-حسن-روحانی-توسط-رییس-جهاد-دانشگاهی
کد خبر : 97379
سینا پرس : دکتر حمیدرضا طیبی، رییس جهاد دانشگاهی در آیین اختتامیه هشتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران، پیام دکتر حسن روحانی را قرائت کرد.

 در این پیام آمده است:

بسم الله الرحمن الرحیم فقدان گفت و گوی سازنده، از بنیادی‌ترین مشکلات جامعه امروز ایران است.

ایران عزیز، این روزها در شرایط حساس و ویژه‌ای به سر می‌برد. از یک سو، دشمنان خارجی تمام تلاش خود را برای ضربه زدن به ملت ایران دو چندان کرده‌اند و از سوی دیگر، نبود گفت و گوی جامع ملی سازنده میان مردم و حاکمیت، و نیز جناح‌ها، احزاب و شخصیت‌های مؤثر کشور، اتحاد و همبستگی در برابر دشمنان را دشوار ساخته است.

کشور ما به‌ویژه در شرایط حاضر به یک گفت و گوی ملی نیاز دارد. هرگز نباید تصور کرد که دولت به تنهایی می‌تواند گفت و گو را که بسترساز اعتماد و تقویت سرمایه اجتماعی است، پیش ببرد.

این امر مستلزم همراهی، همدلی و مشارکت همه ارکان کشور است. گفت و گو و مناظره، مستلزم تحمل و مدارا است. تاریخ پرافتخار ایران و اسلام، به ویژه رویکرد بی‌نظیر امامان بزرگوار شیعه، مشحون از الگوهای مدارا، اعتدال، عقلانیت و گفت و گو است.

دولت تدبیر و امید نیز در طی سال‌های خدمت به مردم، همواره نشان داده است که اهل گفت و گو و مذاکره سازنده، به نفع ملت ایران است. به همین دلیل شورای‌عالی انقلاب فرهنگی روز ۲۳ تیر ماه را که روز توافق مذاکرات هسته‌ای بود به‌عنوان روز گفت و گو و تعامل سازنده با جهان نام‌گذاری کرد.

ما معتقدیم باید مسیر گفت و گو را ادامه داد و از هراس‌افکنی جریان‌های افراطی، غیرعقلانی و ضد گفت و گو نهراسید. بسیار خرسندم که مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران که اکنون به ایستگاه هشتم خود رسیده است، به تقویت جریان گفت و گوی اخلاقی، مستدل، منطقی و اثربخش یاری رسانیده است.

افزایش استقبال دانشجویان از این رویداد، از نخستین دوره تاکنون، نشان می‌دهد که دانشجویان، به‌عنوان موتور محرکه توسعه جامعه و آینده آن، ضرورت گفت و گو را دریافته‌اند و این مسابقات نیز به خوبی به نیاز ملی به گفت و گو پاسخ داده است.

از جامعه دانشگاهی کشور، به‌ویژه جهاد دانشگاهی و سازمان دانشجویان در شکل دادن به این ابتکار که انشاء الله به آموزش نهادمند گفت و گو، میان بخشی از جامعه نخبه کشور، یعنی دانشجویان منجر خواهد شد، تشکر و قدردانی می نمایم.

حسن روحانی