فسفین در سیارات؛

حیات خارج از منظومه شمسی بدبو است

حیات-خارج-از-منظومه-شمسی-بدبو-است
کد خبر : 97190
محققان متوجه شده اند وجود گاز بدبوی «فسفین» در سیارات خارج از منظومه شمسی نشانه ای از حیات است. این نشانگر را می توان به وسیله تلسکوپ های فضایی رصد کرد.

تحقیقاتی جدید به رهبری کلارا سوسا سیلوا از دانشگاه MIT نشان می‌دهد احتمالاً موجودات فرازمینی بوی مخصوصی داشته باشند. محققان متوجه شده‌اند ماده «فسفین» احتمالاً نشانه‌ای از حیات بدون اکسیژن روی سیارات خارج از منظومه شمسی باشد. جالب آنکه می‌توان این نوع حیات را با تلسکوپ‌های فضایی رصد کرد.فسفین گازی بدبو، آتش زا و سمی است.

هنگامی که نخستین سیارات خارج از منظومه شمسی کشف شدند این سوال به وجود آمد که آیا در آنها حیاتی ساده وجود دارد یا خیر. این سیارات چه اندازه هستند؟ آیا این سیارات در خود آب مایع داشتند و در آخر اینکه آنها صخره‌ای بودند یا گازی. اما امروز سوالات کمی پیچیده‌تر شده‌اند.

دانشمندان با بررسی اتمسفر سیارات خارج از منظومه شمسی سعی دارند ترکیبات آنها را تشخیص دهند و تعیین کنند آیا نشانگرهای زیستی در آنها وجود دارد یا خیر. منظور از این نشانگرهای زیستی گازهایی هستند که با حیات ارتباط دارند مانند اکسیژن و متان.

درهمین راستا محققان MIT یک نشانگر زیستی عجیب به شکل «فسفین» را بررسی کردند. این گاز از یک اتم فسفر و سه اتم هیدروژن تشکیل شده است. روی زمین بیشتر اشکال حیات ارتباطی با این گاز ندارند و بیشتر اوقات این گاز در روده گورکن و فضولات پنگوئن‌ها یافت می‌شود.

از سوی دیگر تولید «فسفین» کار بسیار سختی است. اما این گاز در فضا در اتمسفر مشتری و زحل وجود دارد. انرژی‌های عظیم موجود در اعماق اتمسفر سیارات به تشکیل این گاز منجر شده است. همچنین طوفان‌های عظیم آن را به سمت بالا هدایت کرده‌اند.

محققان پس از بررسی ۱۶ هزار نشانگر زیستی متوجه شدند مولکول‌های بدبو فقط به وسیله باکتری و میکروب‌ها تحت شرایط خاصی در سیارات مشابه زمین به وجود می آیند.

از آنجا که «فسفین» در ارگانیسم‌های غیرهوازی (anaerobic) مانند اکسیژن رفتار می‌کند، محققان متوجه شدند اگر فسفین در اتمسفر یک سیاره و با غلظت متان در زمین وجود داشته باشد، می‌توان آن را از فاصله ۱۶ سال نوری رصد کرد.

منبع:مهر