آزمایش رسمی روش درمانی ضد پیری انجام می شود یا خیر؟

اکسیر جوانی در راه است

اکسیر-جوانی-در-راه-است
کد خبر : 97062
سینا پرس : قرن ها است که ایده عمر جاودان و دستیابی به اکسیر جوانی در ذهن انسان به صورت یک رویا باقی مانده است اما پژوهش های جدید دانشمندان، ایده اکسیر زندگی را به شدت محتمل ساخته است.

به تازگی یک استارتاپ رسمی اقدام به معرفی روش جدید یک میلیون دلاری ضد پیری کرده است. به گفته این استارتاپ که به OneZero شهرت دارد، روش درمانی موسوم به Libella Gene Therapeutics  می تواند داوطلبان را با کمک یک ژن درمانی به میزان 20 سال جوان کند.

علیرغم این واقعیت که این اولین آزمایش انسانی در این رابطه محسوب می شود، شرکت فوق الذکر از داوطلبان شرکت در این آزمایش 1 میلیون دلار درخواست می کند. البته گویا این شرکت مشکلاتی با سازمان دارو و غذا از نظر قانونی داشته و یک دادگاه در کلمبیا باید نسبت به این موضوع تصمیم گیری کند.

این روش درمانی از ویروس ها برای انتقال ژنی به نام TERT استفاده کرده که آنزیمی را با هدف احیای مجدد تلومرها به سلول های بیماران منتقل می سازد. برخی کارشناسان و منتقدان این طرح اعلام کرده اند که این کارآزمایی غیر اخلاقی بوده و طراحی ضعیفی داشته و احتمالاً خطراتی جدی برای شرکت کنندگان در پی خواهد داشت.

پژوهشگران دریافتند که هم زمان با افزایش طول عمر، بخش انتهایی کروموزوم های انسان، کوتاه تر می شود و در این روش درمانی ترمیم تلومرهای کروموزوم افراد داوطلبان به حالت قبلی بازگردانده می شوند.

آزمایش های پیشین و تلاش برای گسترش تلومرها در موش ها نشان داده است که این روش می تواند نشانه های پیر شدن را کاهش داده و افزایش طول عمر را در پی داشته باشد. البته این روش هنوز در انسان آزمایش نشده است.

این روش درمانی از ویروس ها برای انتقال ژنی به نام TERT استفاده کرده که آنزیمی را با هدف احیای مجدد تلومرها به سلول های بیماران منتقل می سازد.به گزارش سیناپرس، برخی کارشناسان و منتقدان این طرح اعلام کرده اند که این کارآزمایی غیر اخلاقی بوده و طراحی ضعیفی داشته و احتمالاً خطراتی جدی برای شرکت کنندگان در پی خواهد داشت.

از جمله خطرها می توان به فعال شدن سلول های سرطانی خفته اشاره کرد. هر چند هنوز هم مشخص نیست که آیا این روش درمانی از سوی دادگاه مجوز خواهد گرفت یا خیر؟ البته شرکت فوق پیش از اعلام رأی نهایی دادگاه اقدام به انتشار اطلاعیه و ثبت نام از متقاضیان کرده است.

بسیاری از متخصصین باور دارند که اگرچه نتیجه نهایی این آزمایش در پرده ای از ابهام قرار دارد ولی به نظر می رسد که درمان های پزشکی به سمت مبارزه با مرگ حرکت کرده و نتایج تحقیقات متعددی نشان می دهد که پیری یک شرایط کاملاً قابل پیشگیری بوده و ممکن است راه های مختلفی برای درمان آن وجود داشته باشد. به گزارش سیناپرس، از جمله مهمترین مواردی که از آن ها به عنوان عوامل به تأخیر انداختن پیری یاد می شود می توان به تغییرات در شیوه زندگی و البته مداخلات ژنتیکی اشاره کرد.

در سال 2017 میلادی، دانشمندان نشان دادند كه استفاده از داروها برای برنامه نویسی نشانگرهای اپی ژنتیک و پیوست های شیمیایی مسئول تنظیم ژنوم در موش ها طول عمر آنها را 30 درصد افزایش داده است.

در سال 2018 میلادی، یک تیم پژوهشی دیگر نشان داد که استفاده از داروها برای از بین بردن سلول های پیر و سلول های موسوم به زامبی که مواد شیمیایی مضر را در بدن پخش می کنند، می توانند طول عمر موشها را 36 درصد افزایش دهند.

در هر حال باید پذیرفت ما در ابتدای یک مسیر ناشناخته و بسیار عجیب قرار داریم که در نهایت می تواند منجر به افزایش طول عمر انسان شود. مسیری که اگرچه دشوار است اما غیر ممکن نبوده و از نظر علمی قابل دستیابی است.

مترجم: احسان محمدحسینی