در سال 2019:

فهرست پژوهشگران پراستناد دنیا منتشر شد

فهرست-پژوهشگران-پراستناد-دنیا-منتشر-شد
کد خبر : 97042
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) از انتشار نهایی فهرست پژوهشگران پر استناد دنیا در سال ۲۰۱۹ خبر داد و گفت: ۱۲ پژوهشگر ایرانی در بین پراستنادترین پژوهشگران دنیا هستند.

دکتر محمدجواد دهقانی با اعلام گفت: شرکت کلاریویت آنالتیکز (ISI) هر ساله به معرفی پراستنادترین پژوهشگران دنیا (Highly Cited Researchers) می پردازد. این فهرست شامل گروهی از پژوهشگران علوم و علوم اجتماعی می شود که در طول یک دهه گذشته با انتشار مقالاتشان توانسته اند بیشترین تعداد استنادها را دریافت کنند.

وی افزود: پژوهشگران بر اساس فعالیتشان در ۲۱ رشته موضوعی انتخاب شده اند. همچنین پژوهشگرانی که در چند رشته به صورت همزمان (Cross-Field) فعالیت می کردند نیز تحت یک رشته جداگانه طبقه بندی شده اند.

دهقانی اظهار داشت: برای قرار گرفتن در فهرست پژوهشگران برتر، کلیه فعالیت های علمی ۱۰ ساله اخیر در سطح بین المللی از جمله تعداد مقالات، تعداد استناد ها، تعداد مقالات پر استناد، تعداد استناد به مقالات پر استناد مورد بررسی قرار گرفته و همچنین مسائلی نظیر، رعایت اصول اخلاقی در پژوهش، رعایت میزان خوداستنادی در حد قابل قبول و نیز مقالات باز پس گیری شده در انتخاب یک پژوهشگر از فهرست پژوهشگران برتر مؤثر است. بر این اساس تقریبا ۶ هزار و ۲۰۰ پژوهشگر در سال ۲۰۱۹ میلادی به عنوان پژوهشگر پراستناد انتخاب شده اند.

سرپرست ISC گفت: تعداد پژوهشگران انتخاب شده از یک رشته به رشته دیگر متفاوت است که علت آن تفاوت در تعداد کل پژوهشگران در رشته ها است. به عنوان مثال از رشته ریاضی ۸۹ نفر و از رشته پزشکی بالینی ۴۳۶ نفر در سال ۲۰۱۹ انتخاب شده اند که این تفاوت ناشی از تفاوت در اندازه رشته ها یا به عبارت دیگر تعداد پژوهشگران هر رشته است.

وی افزود: برای انتخاب پراستنادترین پژوهشگران دنیا، مقالات یک درصد پراستناد در دوره زمانی ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۸ مطابق با فهرست پایگاه شاخص های اساسی علم (ESI) پردازش شدند. لازم به ذکر است، تعداد استنادهای مقالات یک درصد پراستناد یکی از معیارهای اصلی انتخاب پراستنادترین پژوهشگران دنیا است.  

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام اظهار داشت: در سال ۲۰۱۹ تعداد پژوهشگران پراستناد حدود ۶ هزار و ۲۰۰ نفر و در سال ۲۰۱۸ تعداد آنها حدود ۶ هزار ۱۰۰ نفر بوده است. بنابراین، در فهرست سال ۲۰۱۹ حدود ۱۰۰ پژوهشگر بیشتر انتخاب شده اند که نشان دهنده افزایش تعداد کل پژوهشگران برتر دنیا بوده است.

دهقانی گفت: از جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۱۹ تعداد ۱۲ پژوهشگر برتر با وابستگی ایران در لیست ۶ هزار و ۲۰۰ پژوهشگر پراستناد برتر دنیا قرار گرفته اند. فهرست کامل پژوهشگران با ذکر وابستگی سازمانی و حوزه موضوعی آنها در جدول ذکر شده است.

وی گفت: حضور پژوهشگران برتر کشور به ترتیب در حوزه های موضوعی بین رشته ای ( ۴ نفر)، کشاورزی (۳ نفر)، ریاضیات (۳ نفر) و مهندسی (۲ نفر) بوده اند. ضمنا در فهرست اعلام شده برخی از پژوهشگران با بیش از یک وابستگی سازمانی متعلق به یک یا دو کشور ظاهر شده اند. به عنوان مثال در لیست مربوطه، برای دکتر ژولین کلینتون اسپروت  وابستگی دوم کشور ایران و دانشگاه صنعتی امیرکبیر ذکر شده است.

پژوهشگران ایرانی( با وابستگی ایران) حاضر در لیست پراستنادترین پژوهشگران دنیا ۲۰۱۹

نام     محل خدمت رشته موضوعی
محمدرضا گنجعلی  دانشگاه تهران  بین رشته ای
مسعود رضائی دانشگاه تربیت مدرس علوم کشاورزی
حمید رضا پورقاسمی دانشگاه شیراز     بین رشته ای
مهدی دهقان دانشگاه صنعتی امیرکبیر ریاضیات
سجاد جعفری دانشگاه صنعتی امیرکبیر  ریاضیات
ژولین کلینتون اسپروت دانشگاه صنعتی امیرکبیر ریاضیات
محمد میرزازاده دانشگاه گیلان  بین رشته ای
مصطفی اسلامی دانشگاه مازندران بین رشته ای
امید ماهیان دانشگاه صنعتی قوچان مهندسی
حسن کریمی مله   دانشگاه صنعتی قوچان علوم کشاورزی
آرش کریم پور دانشگاه آزاد اسلامی مهندسی
سید مهدی جعفری دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان  علوم کشاورزی

پژوهشگران برتر جهان اسلام

دهقانی اظهار داشت: در لیست پژوهشگران برتر دنیا نام ۱۴ کشور اسلامی مشاهده می شود که سهم کشورهای اسلامی تقریبا ۳ درصد پژوهشگران برتر دنیا است. کشور عربستان با ۱۰۲ نفر، مالزی با ۲۱ نفر، ترکیه با  ۱۸ نفر و ایران با ۱۲ نفر بیشترین تعداد پژوهشگران پراستناد دنیا در میان کشورهای اسلامی را دارند.

وی گفت: آمار کل تعداد پژوهشگران برتر جهان اسلام در جدول ارائه شده است و این افراد به ترتیب حروف الفبا از کشورهای امارات متحده عربی، اندونزی، ایران، برونئی، بنگلادش، پاکستان، ترکیه، عربستان سعودی، عمان، قطر، لبنان، مالزی، مصر و نیجریه هستند.

سرپرست ISC اظهار داشتک برای هر پژوهشگر یک یا دو و حتی سه وابستگی سازمانی در نتایج پژوهشگران پراستناد دنیا ذکر شده است و برخی از پژوهشگران نیز فقط یک وابستگی سازمانی دارند. وابستگی برخی دیگر به بیش از یک کشور است. اگر وابستگی اول سازمانی پژوهشگران در نظر گرفته شود برخی از کشورهای اسلامی حذف و آمار برخی دیگر تغییر می کند. مثلاً آمار عربستان سعودی از ۱۰۲ پژوهشگر برتر به ۸۲ نفر کاهش می یابد یا آمار کشور ترکیه براساس وابستگی اول سازمانی از ۱۸ تا به ۷ پژوهشگر تقلیل می یابد.

تعداد پژوهشگران پراستناد برتر کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۹

کشور

تعداد پژوهشگر برتر

صرفا بر اساس ذکر وابستگی کشور

تعداد پژوهشگر برتر

بر حسب ذکر  وابستگی اول کشور

امارات متحده عربی

۲

۲

اندونزی

۴

--

ایران

۱۲

۸

برونئی

۱

--

بنگلادش

۱

--

پاکستان

۶

--

ترکیه

۱۸

۷

عربستان سعودی

۱۰۲

۸۲

عمان

۱

۱

قطر

۲

۲

لبنان

۲

۲

مالزی

۲۱

۱۷

مصر

۲

۱

نیجریه

۱

۱

تعداد کل

۱۷۵

۱۲۳

وی اضافه کرد: دانشگاه هاروارد با ۲۰۳ پژوهشگر، دانشگاه استنفورد با ۱۰۳ پژوهشگر و  آکادمی علوم چین با ۱۰۱ پژوهشگر سه سازمانی هستند که بیشترین تعداد پژوهشگران برتر دنیا را در اختیار دارند.

دهقانی گفت: کشورهای آمریکا، چین، انگلستان، آلمان، استرالیا، کانادا، هلند، فرانسه، سوئیس و اسپانیا بیشترین تعداد پژوهشگران پراستناد دنیا را دارند. آنها به ترتیب ۲۷۳۷، ۶۳۶، ۵۱۶، ۳۲۷، ۲۷۱، ۱۸۳، ۱۶۴، ۱۵۶، ۱۵۵ و ۱۱۶ پژوهشگر برتر را در اختیار دارند که چیزی بین ۴۴ تا ۲ درصد پژوهشگران برتر دنیا است. ۲۳ نفر از برندگان جوایز نوبل در این فهرست قرار دارند که سه تای آنها مربوط به برندگان نوبل سال جاری است.

وی افزود: پژوهشگران پراستناد کیفی ترین و پراستنادترین مقالات علمی دنیا را انتشار داده و لذا در حوزه موضوعی تخصصی خود به عنوان پژوهشگر موثر در سطح بین المللی شناخته و معرفی شده اند. اما باید در نظر داشت که امروزه مؤثر بودن فقط در تعداد استنادها خلاصه نمی شود، بلکه رفع مشکلات جامعه و اثرگذاری اقتصادی، اجتماعی، فنآورانه و نوآورانه از سایر ابعادی هستند که باید مورد توجه پژوهشگران قرار گیرند.