دوربین هوشمند برای کشف مین اختراع شد

دوربین-هوشمند-برای-کشف-مین-اختراع-شد
کد خبر : 96904
مواد منفجره ای که در زیر آسفالت جاده ها مخفی می شوند به کابوسی برای ارتش های جهان مبدل شده اند و یک دوربین هوشمند قابل نصب بر روی خودرو برای حل این مشکل به کار گرفته خواهد شد.

شناسایی مین ها و مواد منفجره کنار جاده ای برای سربازان کار ساده ای نیست، چون آنها اشکال و ابعاد متنوعی دارند و دفن با مهارت آنها باعث می شود تشخیص این مین ها به شدت دشوار شود. از همین رو محققان هلندی یک دوربین ویدئویی برجسته بین را ابداع کرده اند که با تحلیل تصاویر محیطی، برجستگی غیرعادی در جاده را تشخیص داده و می تواند محل وجود بمب یا مین کنار جاده ای را شناسایی کند.

این دوربین مجهز به سیستم موقعیت یابی جی پی اس نیز هست و با نصب آن بر روی خودرو می توان به طور آنی و لحظه به لحظه از شرایط امنیتی جاده مطلع شد. تحلیل تصاویر ویدئویی از طریق این دوربین با استفاده از یک الگوریتم هوش مصنوعی صورت می گیرد که در صورت غیرعادی تشخیص دادن جاده به علت دستکاری وضعیت خاک یا برآمده شدن آسفالت پیام هشداری همراه با اطلاعات موقعیت مکانی مخابره می کند.

گفتنی است سیستم یادشده در شرایط جغرافیایی و آب و هوایی مختلف آزمایش شده و کارآیی خود را اثبات کرده است. با این حال محققان دانشگاه آیندهوون هلند قصد دارند بررسی های بیشتری را زیر نظر وزارت دفاع هلند در این زمینه انجام دهند.

منبع:مهر