محققان استرالیایی انجام دادند

دستگاهی برای شناسایی تعداد قورباغه‌ها تولید شد

دستگاهی-برای-شناسایی-تعداد-قورباغه‌ها-تولید-شد
کد خبر : 96800
محققان استرالیایی موفق به تولید دستگاهی شدند که می‌تواند تعداد قورباغه‌ها را شناسایی کند.

میزان جمعیت قورباغه‌ها یک شاخص کلیدی در سنجش سلامت محیط زیست است. یکی از بهترین راه‌ها برای این سنجش برآورد تعداد قورباغه‌ها  است که در یک زمان انجام می‌شود.

حال محققان یک دستگاه ساخته‌اند که می‌تواند انجام این کار را آسان‌تر کند.

به طور معمول، زیست‌شناسان باید برای سنجش تعداد قورباغه‌ها در زیستگاه‌ دوزیستان منتظر بمانند و هر کدام را به طور تکی کنترل کنند.

انجام این کار نه‌ تنها زیاد منطقی نیست، بلکه ممکن است حضور دانشمندان در زیستگاه این حیوانات سبب ترس آنها شود و باعث شود که ساکت‌تر از حد معمول باشند.

در این راستا محققان دانشگاه "دانشگاه نیو ساوت ولز" و "کانبرا" در همکاری با دانشگاه ملی استرالیا یک دستگاه به نام "FrogPhone" ساخته‌اند که در سکونت‌گاه قورباغه‌ها تعبیه می‌شود.

این دستگاه میکروفن هم دارد و ضد آب است و با حسگرهای حرارتی خود می‌تواند دمای آب و هوا را اندازه‌گیری کند.

باطری دستگاه "FrogPhone" قدرت بالایی دارد که نیروی آن توسط انرژی خورشیدی تامین می‌شود.

کاربران می‌توانند از راه دور و با استفاده از تلفن‌های هوشمند خود از دستگاه "FrogPhone" استفاده کنند و با استفاده از اینترنت ۳G یا ۴G دمای آب و هوا و یا میزان شارژ دستگاه را دریابند.علاوه بر آن به تلفن قورباغه‌ها در زمان واقعی هم گوش کنند.

برآورد شده که دستگاه FrogPhone  می‌تواند در شعاع ۱۰۰ تا ۱۵۰ متری، حضور قورباغه‌ها را تشخیص دهد. احتمالا بروزرسانی‌های دستگاه در آینده شامل میکروفن‌هایی چند جهته باشد که مناطق بزرگتری را پوشش می‌دهند.

محققان پروژه معتقدند که دستگاه مذکور می‌تواند در هزینه‌ها کاهشی چشمگیر ایجاد کند و خطرات ناشی از بررسی از راه دور این حیوانات را کم کند.

منبع:ایسنا