به‌زودی مأموریت‌های فضایی به زنان محول می‌شود

آینده فضانوردی به زنان وابسته است

آینده-فضانوردی-به-زنان-وابسته-است
کد خبر : 93830
سینا پرس : سازمان فضایی روسیه اخیراً طرحی را در دستور کار خود قرار داده که بر اساس آن قرار است میزان مشارکت زنان در مأموریت‌های فضایی بیشتر شود. این موضوع دارای دلایل متعددی ازجمله مسائل روحی و روانی و همچنین شرایط فیزیکی زنان است.

دیمیتری روگوزین (Dmitry Rogozin) مدیر ارشد سازمان فضایی روسیه روز گذشته در نشستی که با حضور اعضای فوروم ماشوک (Mashuk forum) برگزار می‌شد اعلام کرد: «فضانوردان تیم جدیدی که اکنون آماده انجام مأموریت است، به‌زودی در فضای بیرونی اتمسفر زمین فعالیت خواهند کرد. فعالیت اعضای این گروه، فقط منحصر به مأموریت‌های پیش‌بینی‌شده در ایستگاه بین‌المللی فضایی نبوده و آن‌ها قرار است در مأموریت‌های مختلفی به کار گرفته شوند.»

مدیر سازمان فضایی روسیه تأکید کرد که در این میان، زنان نقش مهمی در آینده فضانوردی داشته و باید در تمامی تیم‌های فضایی حضور فعالی داشته باشند. وی در توضیح این مسئله اعلام کرد که بحث به‌کارگیری زنان در مأموریت‌های فضایی، ارتباطی با مباحث جنسیتی و برابری حقوق زن و مرد نداشته و این موضوع از منظر دیگری باید مدنظر قرار گیرد. مأموریت‌های فضایی بسیار دشوار بوده و شرایط خاصی بین اعضای یک تیم برقرارشده و این افراد باید در شرایط دشوار روحی و مدتی طولانی به‌صورت دائم با یکدیگر در تماس و همکاری باشند.

گفتنی است مسائل فنی و اقتصادی نیز در استفاده بیشتر از زنان در مأموریت‌های فضایی دخیل است و برای نمونه استفاده از زنان به دلیل دارا بودن وزن کمتر، به‌طور خاص در گروه‌های چندنفره می‌تواند تأثیری به سزا در هزینه‌های مأموریت فضایی داشته باشد. به‌طورکلی میزان غذای موردنیاز زنان کمتر از مردان بوده و این موضوع در فضای خارج از اتمسفر زمین که تأمین غذا بسیار دشوار و پرهزینه است نیز مسئله مهمی به شمار می‌رود. مدیر سازمان فضایی روسیه اظهار امیدواری کرد که در آینده از تعداد بیشتری فضانورد زن در مأموریت‌ها استفاده شود. این موضوع در حالی است که سازمان فضایی روسیه به‌طورجدی کار استخدام و آموزش زنان فضانورد را آغاز کرده و به‌این‌ترتیب شاهد حضور بسیار پررنگ‌تر زنان در مأموریت‌های آتی فضایی خواهیم بود.

البته حضور زنان در مأموریت‌های فضایی، امری جدید نبوده و پیش‌ازاین چهار زن در لیست فضانوردان کشور روسیه جای گرفتند که هرکدام نقش مهمی در این زمینه داشته‌اند.

فضاپیمای سایوز (Soyuz) یک فضاپیمای سرنشین دار در اوایل دهه شصت میلادی بود که زیر نظر سرگئی کارالیف (Sergei Pavlovich Korolev) مورداستفاده قرار گرفت. این فضاپیما فضانوردان شوروی سابق و سایر کشورها را به ایستگاه سالیوت و آلماز می برد.

یلنا سرووا (Yelena Serova) اولین فضانورد زن روسی بود که به مجموعه‌ای از پروازهای فضایی طولانی‌مدت در 20 سال گذشته دست پیدا کرد. پیش‌ازاین، تنها سه فضانورد زن، بانام‌های والنتینا ترشکوا Valentina Tereshkova (1963)، سوتلانا ساویتسکایا Svetlana Savitskaya (1982، 1984) و یلنا کنداکاوا Yelena Kondakova (1994، 1997) به نمایندگی از اتحاد جماهیر شوروی سابق و روسیه به فضا رفتند.

ترجمه: احسان محمدحسینی

منبع: tass