توسط یک شرکت دانش بنیان ایرانی صورت گرفت:

بومی سازی پوشش‌های مقاوم‌ساز در سازه های مهندسی

بومی-سازی-پوشش‌های-مقاوم‌ساز-در-سازه-های-مهندسی
کد خبر : 93727
سینا پرس : یک شرکت دانش‌بنیان توانسته است پوشش‌های پلی‌اوره را که در مقاوم‌سازی و جلوگیری از خوردگی سازه‌های مهندسی و ساختمانی کاربردهای ویژه و گسترده‌ای دارد، بومی‌سازی کند.

از این طریق، بخشی از نیاز صنایع به این محصول دانش‌بنیان، با تولیدات ایران‌ساخت تامین شود.

خوردگی و زنگ‌زدگی آفت مرگبار سازه‌های فلزی است، هزینه‌ای که برای جایگزینی سازه‌های پوسیده و بازسازی آنها می‌شود سر به فلک می‌کشد. ماجرا وقتی غم‌انگیزتر است که این آفت به جان سازه‌های عظیم نفتی، خطوط لوله انتقال آب و یا نفت بیفتد.

اما فناوری به کمک حل این مشکل آمده و پوشش‌های نانویی، راه را بر پوسیدگی، خمیدگی و ضربه بسته‌اند. پوشش پلی اوره یکی از محصولاتی است که می‌تواند سازه‌های فولادی را در برابر خوردگی‌، آتش، الکتریسیته و حتی زلزله عایق کند.

این پوشش در سازه‌های بتنی هم کاربردش را به خوبی نمایان کرده است و این نوع سازه‌ها را در برابر ضربه‌، خوردگی شیمیایی‌، آتش و دیگر آسیب‌ها مقاوم می‌کند. آب‌بندی و عایق در برابر نشت و نفوذ، از دیگر کاربردهای پوشش پلی‌اوره به شمار می‌رود.

پلی‌اوره جایگاه و کاربردهای گسترده خود را در صنایع پیشرفته دنیا یافته و به عنوان یک محصول وارداتی، در کشورمان استفاده می‌شود. اما فعالان فناور شرکت دانش‌بنیان «رودآب پژوهان اروند» این محصول را با دانش فنی بومی، ایران‌ساخت کرده‌اند.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان از کاربردهای وسیع پوشش پلی‌اوره در صنایع نفت، پتروشیمی و آب گفت و ادامه داد: با استفاده از این پوشش مخزن‌هایی که نفت و فرآورده‌های شیمیایی را نگهداری می‌کنند، لوله‌هایی که این مواد یا دیگر سیالات را منتقل می‌کنند و همچنین سازه‌ها پالایشگاه‌ها در برابر آسیب‌ها حفظ می‌شود.

سیدمحسن سجادی با بیان این‌که استفاده از پوشش پلی‌اوره هزینه‌های هنگفت برای تعویض سازه‌های فرسوده را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد، عنوان کرد: در تمامی کشورهای پیشرفته دنیا، هزینه سرمایه‌گذاری اولیه را قدری افزایش می‌دهند اما برای مدت طولانی‌تری از زیرساخت‌ها استفاده می‌کنند. به طور مثال خطوط عظیم انتقال نفت یا آب شرب، جزو پروژه‌های کلان به شمار می‌رود که عمر مفیدی حداکثر 50 ساله دارند، اما اگر این پوشش روی خطوط لوله سوار شود، عمر مفیدشان قطعا به بالای 100 سال خواهد رسید.

این فعال فناور، از تولید این پوشش با دانش فنی بومی گفت و افزود: ماده اولیه این پوشش‌ها در داخل کشور ترکیب و فرآوری شده و به روی سازه مورد نظر پاشیده می‌شود. حتی در مناطق زلزله‌خیز می‌تواند مقاومت دیواره‌ها را تا میزان 10 برابر افزایش دهد.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان «رودآب پژوهان اروند»، به کاربردهای این محصول در حوزه‌های دفاعی تحت شرایط خاص اشاره کرده و گفت: در صنایع دفاعی و نظامی نیز می‌توان این محصول را تحت شرایط فرآوری خاصی به عنوان پوشش ضدگلوله، با کارآمدی بسیار بالا استفاده کرد.

سجادی از کاربردهای این محصول دانش‌بنیان در صنایع و پروژه‌های کشور مثالی بیان کرد و گفت: در یکی از خطوط انتقال آب شرب جنوب کشور، به طول 70 کیلومتر و قطر 900 میلی‌متر، نیاز به جایگزینی به دلیل فرسودگی وجود دارد. این کار بیش از 200 میلیارد تومان هزینه در پی دارد، اما با همین شرایط و صرف هزینه‌ای کمتر از 30 میلیارد تومان می‌توان با استفاده از این پوشش، همین سازه را تا 50 سال دیگر مورد استفاده قرار داد.

این فعال فناور در رابطه با ضرورت ترویج و فرهنگ‌سازی استفاده از فناوری‌های نو در صنایع و اهمیت آن گفت: استفاده از محصولات دانش‌بنیان و فناور باید به طور جدی در صنایع فرهنگسازی شود، چرا که عمده صنایع نسبت به تحولات مقاومت نشان می‌دهند و عمدتاً از روش‌های سنتی استفاده می‌کنند، این در حالی است که صنعت باید پویاترین بخش جامعه باشد.

سجادی به نقش نهادهای متولی حوزه علم و فناوری در ترویج این موضوع تأکید کرده و ادامه داد: نقش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، به عنوان یک متولی و سیاستگذار این حوزه، سازنده و اثربخش است. کار ترویجی این معاونت می‌تواند نقش مهمی در آماده‌سازی و همراه کردن بخش صنعت با فناوری شرکت‌های دانش‌بنیان ایفا کند.

منبع: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری