وزیر علوم خبر داد:

رفع محدودیت‌های ارزی اعزام دانشجویان

رفع-محدودیت‌های-ارزی-اعزام-دانشجویان
کد خبر : 93516
سینا پرس : وزیر علوم از رفع محدودیت‌های ارزی اعزام دانشجویان و اعضای هیئت علمی به فرصت‌های مطالعاتی خارج از کشور طی دو ماه آینده خبر داد

وی گفت: سازمان برنامه و بودجه و همچنین بانک مرکزی قول داده‌اند ارز مورد نیاز اعزام به فرصت‌های مطالعاتی را رفع کند و این مشکل تا دو ماه آینده حل و ما مجددا می‌توانیم تعهدات خود را در حوزه اعزام به خارج از سر بگیریم.

دکتر منصور غلامی در نشست روسای دانشگاه‌های متولی کارگروه همکاری‌های علمی بین المللی و سفرای کشورهای هدف با محوریت همکاری‌های علمی بین المللی چالش‌ها و راه‌های برون رفت که امروز در ساختمان مرکزی وزارت علوم برگزار شدة توسعه روابط علمی بین المللی دانشگاه‌های ایران با دانشگاه‌های خارجی یکی از مهمترین توسعه این برنامه‌ها جزو اهداف اصلی و برنامه‌های وزارت علوم به شمار می‌رود و خوشبختانه دانشگاه‌های کشور در این زمینه شروع خوبی داشتند به طوری که در چند سال اخیر هم در حوزه انجام پروژه‌های تحقیقاتی مشترک و توسعه روابط علمی با کشورهای مختلف فعالیت‌های خوبی را انجام دادند و همین که در عرصه اعزام دانشجویان و اعضای هیئت  علمی اقدامات خوبی صورت گرفته است.

ضمن اینکه از طرف دیگر پذیرش اساتید و محققین کشورهای دیگر برای حضور در دانشگاه‌های  داخل به منظور انجام فعالیت‌های تحقیقاتی مشترک مورد توجه قرار گرفته است.

وی در ادامه تصریح کرد: آن چه که در حال حاضر در حوزه توسعه روابط بین المللی دانشگاه‌های ایران با دانشگاه‌های خارجی مسئله است توسعه و تعمیق این نوع همکاری‌ها از سوی دانشگاه‌های داخل و خارج می‌باشد به خصوص انتظار داریم کشورهایی که بیشترین همکاری های ملی را طی سال‌های گذشته داشتیم و در نشست امروز حضور دارند برای بررسی و تحقق این همکاری‌ها تلاش کنند. در واقع تلاش وزارت علوم بر این بوده است دوره‌هایی که هزینه‌های زیادی را دارند به صورت مشترک با دانشگاه طرف خارجی برگزار می‌شود تا کمتر درگیر مسائل ارزی از جمله انتقال ارز شویم. تا هر دانشگاه یا مرکز علمی سهم خود را براساس این فعالیت در کشور خود پرداخت کند.

دکتر غلامی همچنین تاکید کرد: در خصوص دانشجویان تحصیلات تکمیلی که به فرصت‌های مطالعاتی خارج کشور اعزام می‌شوند و همچنین اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها وضعیت به این گونه بوده که ما تا سال گذشته مشکلی در اعزام این افراد به خارج از کشور نداشتیم اما طی دو سه ماه اخیر به دلیل محدودیت در منابع ریالی و ارزی که در تخصیص‌ها اتفاق افتاده است فرآیند این اعزام‌ها کند شده است.

وزیر علوم خاطر نشان کرد: سازمان برنامه و بودجه کشور و بانک مرکزی قول داده‌اند تا بحث تخصیص ارز برای اعزام فرصت مطالعاتی دانشجویان و اعضای هیئت علمی حل شود و این مشکل تا دو ماه آینده رفع می‌شود و ما مجددا تعهدات  خود را براساس برنامه در حوزه اعزام به خارج از سر خواهیم گرفت.

دکتر غلامی در خصوص وضعیت انتقال یافته‌های علمی دانشگاه‌های داخل به خارج از کشور نیز گفت: انتقال دستاوردهای علمی براساس چاپ مقاله صورت می‌گیرد و خوشبختانه ما مشکل خاصی در این حوزه نداریم.

اگر چه در گذشته برای چاپ مقالات از سوی مجلات خارجی هزینه‌ای مطالبه می‌شد و همکاران ما نیز به راحتی این هزینه‌ها را پرداخت می نمودند اما در حال حاضر چون این هزینه‌ها جزو هزینه‌هایی به شمار می‌رود که براساس نرخ ارز آزاد تامین می‌شوند همکاران ما باید از مسیرهایی که در سیستم‌های صرافی وجود دارد باید این هزینه‌ها را تامین کنند بنابراین به نظر نمی‌آید مشکل اساسی در چاپ دستاوردهای علمی داشته باشیم.