علم در 28 تیرماه :

ارسال نخستین سیگنال های GPS به زمین

ارسال-نخستین-سیگنال-های-GPS-به-زمین
کد خبر : 93003
سینا پرس : در میان انبوهی از اخبار و اطلاعات مناسبتی و خبری تقویم، رویدادهای مهم روز را از نگاه سیناپرس بخوانید.
  • ارسال نخستین سیگنال های GPS به زمین

راجر ایستون در تاریخ ۳۰ آوریل سال ۱۹۲۱ متولد شد. بعد از پایان تحصیلات ابتدایی و دبیرستان وارد کالج میدلبری شد و در آنجا در مقطع کارشناسی به تحصیل در رشته فیزیک پرداخت. بعد از پایان تحصیل در مقطع کارشناسی شروع به کار و تحقیق در مراکز تحقیقاتی مختلفی کرد. در سال ۱۹۵۵ و در حالی که ۳۴ سال سن داشت یکی از کسانی بود که طرح مهمی را تحت نام سامانه موقعیت یاب جهانی به وزارت دفاع آمریکا ارائه کرد.

این طرح یکی از ایده‌هایی بود که راجر ایستون آنرا پرورش داده بود. اما در آن سال طرح ایستون مورد تایید وزارت دفاع آمریکا قرار نگرفت و اجرا نشد. ایستون به کار خود ادامه داد و در سال ۱۹۵۷ طرح اصلاح شده و پیشرفته‌تری را آماده کرد. طرح ایستون تا اواخر دهه ۱۹۶۰ میلادی و اواسط دهه ۱۹۷۰ میلادی مورد استقبال قرار نگرفت تا اینکه سرانجام ایستون تاییدیه پیاده سازی سیستم در حالت آزمایشی را دریافت کرد و در ابتدا با ۴ ماهواره شروع به پیاده سازی سیستم موقعیت یاب جهانی کرد. آزمایش راجر ایستون در سال ۱۹۷۷ با موفقیت به انجام رسید و ماهواره NTS-2 اولین سیگنال‌های GPS را به زمین ارسال کرد. طرح اولیه GPS با اهداف نظامی بود اما از سال ۱۹۸۰ میلادی این سیستم با اهداف غیر نظامی نیز مورد استفاده قرار گرفت.

  • تولد منوچهر ستوده

منوچهر ستوده متولد ۲۸ تیر ۱۲۹۲ در تهران است. وی ایران‌شناس، جغرافیدان تاریخی، استاد دانشگاه تهران و پژوهشگر برجسته ایرانی بود.ستوده  ۲۰ فروردین ۱۳۹۵ در شهرستان عباس‌آباد درگذشت.از او حدود ۶۰ جلد کتاب و نزدیک به ۳۰۰ مقاله به‌جا مانده‌است. او نخستین ایرانی است که اولین فرهنگ گویشی را به چاپ رسانید.

  • تولد سیمین بهبهانی

سیمین خلیلی معروف به سیمین بـهبهانی متولد ۲۸ تیر ۱۳۰۶ تهران است. وی نویسنده و غزل‌سرای معاصر ایرانی و از اعضای کانون نویسندگان ایران بود. سیمین بهبهانی در طول زندگی‌اش بیش از ۶۰۰ غزل سرود که در ۲۰ کتاب منتشر شده‌اند..او به خاطر سرودن غزل فارسی در وزن‌های بی‌سابقه به «نیمای غزل» معروف است. وی در 28 مرداد 1393در تهران در گذشت.

  • تولد روزالین ساسمن یالو

روزالین ساسمن یالو متولد 19 ژوئیه 1921 است. وی  متخصص فیزیک پزشکی و برنده جایزه نوبل فیزیولوژی- پزشکی 1977 برای توسعه روش رادیوایمونواسی (RIA)است که در 30 مه 2011 درگذشت.