پرسش از شما، پاسخ از ما؛

آیا سفیدی مو درمان دارد؟

آیا-سفیدی-مو-درمان-دارد؟
کد خبر : 92063
سینا پرس : سیناپرس با همکاری پزشکان متخصص حوزه های مختلف، هر هفته به سوالات پزشکی شما مخاطبان پاسخ می دهد. سوالات خود را مطرح کنید، پاسخ علمی و درستی دریافت کنید.

جوانی بیست و دو ساله هستم که قسمت زیادی ازموهای سرم سفید شده است. علت زود هنگام سفیدی موهایم چیست؟ آیا راهی قطعی برای درمان سفیدی مو وجود دارد؟

هر یک از تارهای موی سر از سلول های رنگدانه ساز خاصی تشکیل شده است که معمولا با افزایش سن این سلول ها کاهش یافته یا دچار کمبود شده و باعث تخریب و سفیدی مو می شوند. سفید شدن مو به طور معمول فرآیندی است كه اغلب با بالا رفتن سن رخ می‌دهد. معمولا سفیدی مو از دهه سی و چهل سالگی به طور یکسان و برابر در بین زنان و مردان شیوع پیدا می کند و این مساله رابطه مستقیمی با جنسیت افراد ندارد اما گاهی ممکن است فرآیند سفید یا خاكستری شدن در زمانی زودتر از حد معمول یعنی در جوانی آغاز و باعث تخریب زودرس رنگدان های موی سر شود که هنوز علت قطعی برای این سفیدی زودرس مو در دنیا یافت نشده است.

در حال حاضر تئوری های مختلفی برای این مساله مطرح شده است. در این بین مساله ژنتیکی، مشکل های کم خونی، کم کاری و پر کاری تیروئید( البته بیشتر کم کاری تیروئید  بیشتر مورد بحث است)، کم خوابی، ابتلا به برخی بیماری ها، مصرف برخی داروها و استرس از جمله تئوری های مطرح شده ای هستند که می توانند نقش زیادی در سفیدی مو و تخریب سلول های رنگ دانه ساز داشته باشند.

هم اکنون هیچیک از این تئوری ها قطعی نیستند اما به طور قطع بیشترین و مهمترین عامل مساله ژنتیک و وراثت است که اغلب به علت های نامشخصی باعث سفیدی زودرس مو می شود.

در حال حاضر در مورد نقش عواملی همانند استرس، تغذيه بد، کم خونی و کم کاری تيروئيد در سفيدی زودرس مو، اتفاق نظر وجود ندارد اما افرادی که دچار مشکلاتی نظير کم خونی يا کم کاری تيروئيد هستند، در صورت درمان به موقع بيماری، روند سفيدی زودرس مو متوقف می شود.

همچنین در حال حاضر راهی برای پیشگیری از این مساله وجود ندارد. درمان های سفیدی مو نیز در دنیا هنوز موفقیت آمیز نبوده است. هم اکنون در دنیا یک سری داروهای خاص برای سفیدی مو تجویز می شوند اما با وجود تمام این تبلیغات هنوز داروی مناسبی برای سفیدی مو تولید نشده است و هم اکنون هیچ دارویی وجود ندارد که رنگ موی سفید شده را به رنگ قبلی بازگرداند و تمام محصول هایی که به صورت شامپو، کرم، قرص و محلول توصیه می‌شوند غیرعلمی بوده و بیشتر تبلیغاتی هستند بنابراین تبليغات ماهواره‌ای و برخی رسانه‌ها برای برگشت رنگ اوليه مو، فاقد هر گونه پايه و اساس علمی بوده و مصرف اين نوع محصول ها هيچ تاثيری در برگشت دايمی رنگ اوليه مو ندارد.

دکتر امیر هوشنگ احسانی، متخصص پوست و مو، عضو هيات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران