نتایج کشف پژوهشگران استرالیایی نشان داد:

سیاهچاله ای با قدرت بلعیدن یک خورشید هرچند روز یکبار

سیاهچاله-ای-با-قدرت-بلعیدن-یک-خورشید-هرچند-روز-یکبار
کد خبر : 78570
سینا پرس : ستاره شناسان موفق به شناسایی سیاهچاله ای شده اند که به سرعت درحال رشد بوده و اشتهای سرسام آور آن، غیرقابل تصور است، به طوری که می تواند هر چند روز یکبار، یک ستاره را ببلعد.

تخمین زده می شود که این سیاهچاله ابر پرجرم (supermassive black hole)، اندازه ای در حدود 20 میلیارد ستاره داشته و هر چند روز یکبار، قادر به بلعیدن جرمی معادل خورشید را دارد. چنین سیاهچاله هایی که کوازار (quasar) نیز گفته می شوند، قادر به انتشار انرژی هستند.

سیاهچاله تازه کشف شده که SMSS J215728.21-360215.1 نامگذاری شده است، قادر به انتشار پرتوهای فرابنفش و اشعه ایکس است.

کریستیان ولف (Christian Wolf) از مدرسه تحقیقاتی ستاره شناسی و اخترفیزیک دانشگاه ملی استرالیا در نشست خبری که روز گذشته (15 مه / 25 اردیبهشت) برگزار شد، تأکید کرد: این سیاهچاله به سرعت درحال رشد است و درخشش آن، هزاران بار روشن تر از یک کهکشان است؛ این مسأله ناشی از گازهایی است که این سیاهچاله هر روز درحال مکیدن آنها بوده و باعث ایجاد اصطکاک و گرما می شود.

ولف خاطر نشان کرد: اگر این هیولا در مرکز کهکشان راه شیری قرار داشت، 10 برابر درخشان تر از ماه کامل بود؛ هچنین در صورت حضور این ابر سیاهچاله در راه شیری، بدلیل مقادیر بالای اشعه ایکس که از آن ساطع می شود، حیات بر روی زمین غیرممکن می شد.

نتایج این کشف در مجموعه مقالات انجمن ستاره شناسی استرالیا منتشر شد.

 

 

مترجم: معصومه سوهانی

منبع: cnet