بیهوشی؛ یکی از 10 اکتشاف برتر تاریخ پزشکی

بیهوشی؛-یکی-از-10-اکتشاف-برتر-تاریخ-پزشکی
کد خبر : 68748
اطلاعات بیماران در مورد بیهوشی و جراحی ایمن بسیار اندک است. بیهوشی خوب و ایمن نه تنها بر اثر تخصص کادر پزشکی حاصل می‌شود؛ بلکه مراقبت‌های بیمار و رعایت دستورالعمل‌های خاص نیز حایز اهمیت است و روز جهانی بیهوشی فرصت مناسبی برای ارایه این مطالب است.

به گزارش سیناپرس به نقل از ایرنا،شانزدهم اکتبر روز جهانی بیهوشی نام دارد. در سال 1846 میلادی در چنین روزی، ویلیام تی. جی. مورتون برای اولین بار با استفاده از اتر یک عمل جراحی را با بیهوشی کامل و با موفقیت در بیمارستان عمومی ماساچوست روی بیمار امتحان کرد. استفاده از بیهوشی در عمل جراحی تا اندازه‌ای اهمیت داشت که به عنوان 10 کشف برتر پزشکی تاریخ شناخته می‌شود.
تا آن زمان بسیاری از اعمال جراحی به دلیل شدت درد منجر به مرگ بیمار می‌شد. در واقع دو کشف مهم در قرن نوزدهم، یعنی ابداع بیهوشی و استفاده از تکنیک‌های ضدعفونی در جراحی، منجر به توسعه جراحی مدرن شد.
در حال حاضر بیهوشی به یک تخصص بی نهایت ارزشمند تبدیل شده است که باید در تمام اعمال جراحی از ابتدا تا هوشیاری بیمار حضور داشته باشد.
تقریبا تمام بیماران اطلاعات محدودی در مورد بیهوشی دارند؛ ولی اطلاعات در مورد بیهوشی ایمن، جراحی ایمان و بیمار ایمن بسیار اندک است و روز جهانی بیهوشی فرصت مناسبی برای ارایه این مطالب است. بیهوشی خوب و ایمن نه تنها بر اثر تخصص کادر پزشکی حاصل می‌شود؛ بلکه مراقبت‌های بیمار و رعایت دستورالعمل‌های خاص نیز حایز اهمیت است
یکی از مشکلات بیماران این است که یا به دلیل ملاحظات شخصی یا به دلیل برخورد سرد پزشکان، سوالاتشان را در مورد بیهوشی و سایر موارد جراحی نمی‌پرسند؛ در صورتی که اطلاع کامل از تمام جزییات حق بیمار است و پزشک باید با حوصله بیمار را از شرایط خود آگاه کند.
برخی دستورالعمل‌های لازم قبل از عمل جراحی
1- متخصص بیهوشی توصیه می‌کند 6 تا 8 ساعت قبل از عمل جراحی از خوردن هر نوع غذا و نوشیدنی پرهیز کنید. این نکته را به طور کامل رعایت کنید.
2-همواره در طول درمان سابقه پزشکی و داروهایی که مصرف می‌کنید را همراه داشته باشید و پزشک و متخصص بیهوشی را در جریان بگذارید.
3-داروهایی که به طور منظم مصرف می‌کنید به همراه داشته باشید و دستورالعمل لازم را از پزشک دریافت کنید.
4-سابقه هرگونه بیماری از جمله دیابت، بیماری های قلبی، مشکلات تیرویید و سایر را به پزشک و متخصص بیهوشی اطلاع دهید.
5-چند روز قبل از عمل سیگار و الکل را کنار بگذارید.
6- هرگونه واکنش آلرژیک را اطلاع دهید.
دستورالعمل‌های لازم پس از جراحی
1-از مصرف مایعات و مواد غذایی پس از عمل بدون مشورت پزشک خودداری کنید.
2-تهوع، استفراغ، لرز و مشکلاتی از این دست پس از عمل بسیار شایع هستند.
3- سیگار نکشید.
4- خودسرانه دارو مصرف نکنید.