بر اساس تحقیق محققان هاروارد؛

سلول‌های بنیادی ممکن است سرطان‌زا باشند

سلول‌های-بنیادی-ممکن-است-سرطان‌زا-باشند
کد خبر : 57467
این روزها تب سلول‌های بنیادین جهان پزشکی را در برگرفته است و تقریبا روزی نیست که خبری درباره دست‌آوردها موفقیت آمیز پزشکان در استفاده از این روش نشنویم. اما آیا سلول‌های بنیادین همان درمان اعجازآوری است که می‌گویند؟

برخی محققان معتقد‌اند که در ارائه دست‌آوردها وتاثیرات سلول‌های بنیادی اغراق و بزرگ‌نمایی صورت گرفته است. این اغراق در دو وجه اتفاق افتاده استغ در وجه نخست این روش‌های آن‌طور که گفته می‌شود هنوز آن‌قدرها موثر نیستند، از سوی دیگر ممکن است استفاده از این روش خطراتی جانبی شناخته نشده‌ای هم در پی داشته باشد. حالا محققان هاروارد گزارش کرده‌اند که این سلول‌ها ممکن است سرطانی باشند.

به گزارش سیناپرس و به نقل از ایسنا؛ محققان دانشگاه هاروارد در بررسی‌های خود به این نتیجه رسیدند که سلول‌های بنیادی ممکن است سبب ایجاد سرطان شوند. امروزه کاربردهای فراوانی برای سلول‌های بنیادی وجود دارد و تقریبا در تمام زمینه‌ها رد پای این سلول‌ها دیده می‌شود.

 

حال، محققان دانشگاه هاروارد به این نتیجه رسیده‌اند که این سلول‌ها در مواردی ممکن است سرطانی باشند و به همین دلیل باید نظارت بیشتری بر روی این سلول‌ها وجود داشته باشد.محققان دانشگاه هاروارد آمریکا در بررسی‌های خود متوجه شدند که از 140 نمونه سلول‌های بنیادی که برای آزمایش ثبت شده بودند، پنج نمونه از سلول‌ها دارای جهش‌های سرطانی بوده و از دو نمونه نیز در طرح‌های درمانی استفاده شده است.

 

بر اساس اعلام محققان، خوشبختانه درمان‌های این بیماران منجر به سرطان نشده، اما خطری که وجود دارد، کاملا جدی است. در حال حاضر حدود 20 سال از اولین کاربرد سلول‌های بنیادی برای درمان می‌گذرد و در تمام این سال‌ها این خطر مورد غفلت واقع شده است.

 

برای جلوگیری از این خطر محققان باید در توالی دی.ان.ای‌های سلول‌های بنیادی به دنبال جهش‌های سرطانی بگردند که هزینه زیادی در پی دارد. به طور میانگین هزینه این بررسی برای هر ژنوم حدود هزار دلار است و احتمالا از سوی دولت آمریکا در آینده نزدیک اجباری خواهد شد.