در پی تحقیقات پزشکان کانادائی مشخص شد

خطر بالقوه داروهای سرماخوردگی و سرفه در اطفال

خطر-بالقوه-داروهای-سرماخوردگی-و-سرفه-در-اطفال-
کد خبر : 33390
سینا پرس : در تازه ترین تحقیقات پزشکی که توسط پژوهشگران کانادایی صورت گرفته است عنوان شد که مصرف بیش از اندازه داروهای سرماخوردگی و سرفه بیشتر از آن که جنبه درمانی در کودکان داشته باشد ، سلامتی آن ها را مورد تهدید قرار می دهد .

پژوهشگران کانادائی در مطالعات اخیر خود دریافتند استفاده بیش از حد از داروهای سرفه و سرما خوردگی در کودکان ، سلامت آن ها را به خطر می اندازد .  گفتنی است این موضوع اخیرا از سوی کشورهای مختلفی مورد توجه قرار گرفته و به طور مثال به تازگی  در کشور هندوستان فروش بیش از سیصد داروی ترکیبی از جمله شربت هایی که جهت درمان سرفه در کودکان تجویز می شد ، ممنوع اعلام شده است و محققین دریافتند که مضرات این داروها  بیش از خواص  درمانی آن ها است .

تعداد زیادی از کودکان بدون توجه به مشاوره های عنوان شده روی دارو هایی از این دست که شرکت های دارویی را ملزم به ارائه توضیحاتی در خصوص سن مصرف کننده و روش مصرف آن توسط بیماران می کند ، تحت درمان قرار می گیرند که به طور مشخص می توان اظهار داشت خطرات و اثر سوء این داروها بیشتر از درمانگری و بهبود بخشی این دارو ها در کودکان است .

در همین رابطه محققان با بررسی سه هزار پانصد کودک زیر شش سال که در بین سالهای 2008 میلادی تا 2011 از داروهای سرما خوردگی و سرفه استفاده می کردند ، دریافتند  که چیزی در حدود 18 درصد از این کودکان بدون تغییری در روند بهبودی کماکان تحت درمان از این طریق قرار می گیرند و کمترین پیشرفتی در سلامت آن ها احراز نشده است . این رویه زمانی مورد توجه قرار می گیرد که از سال 2009 میلادی تا کنون شرکت های دارویی استفاده این دارو ها برای کودکان را با برچسب های مصوب شورای نظارت پزشکی مبنی بر عدم استفاده تجویز برای کودکان مشخص کرده اند و میزان مصرف دارو های فوق الذکر در کودکان از سال 2009 که در حدود 22 در صد بود تنها به 18 درصد کاهش پیدا کرد .

جاناتان مک گوایر پزشک و محقق بیمارستان مایکل در انتاریو  کانادا در این خصوص اظهار داشت : تعداد زیادی از کودکان بدون توجه به مشاوره های عنوان شده روی دارو هایی از این دست که شرکت های دارویی را ملزم به ارائه توضیحاتی در خصوص سن مصرف کننده و روش مصرف آن توسط بیماران می کند ، تحت درمان قرار می گیرند که به طور مشخص می توان اظهار داشت خطرات و اثر سوء این داروها بیشتر از درمانگری و بهبود بخشی این دارو ها در کودکان است .

این محقق کانادایی در پایان توضیحات خود اضافه کرد که افزایش آگاهی عمومی در والدین نسبت به مصرف این داروها بسیار موثر تر خواهد بود زیرا که در دسترس بودن این دارو ها بدون داشتن آگاهی در خصوص سلامت کودکان کمکی به کاهش مصرف نخواهد کرد .

منبع : Healthsite  

ترجمه: فاطمه کردی