وداع همیشگی فضانورد آمریکایی با فضا

وداع-همیشگی-فضانورد-آمریکایی-با-فضا
کد خبر : 33113
اسکات کلی، فضانورد سرشناس آمریکایی، دیگر به فضا نخواهد رفت. وی به تازگی از مأموریت یک ساله در فضا به زمین بازگشته است، اعلام بازنشستگی کرد.

اسکات کلی تنها آمریکایی است که تجربه طولانی ترین مدت اقامت در فضا را دارد. او به تازگی پس از مأموریت یک ساله در ایستگاه فضایی بین المللی به زمین فرود آمد. حال کلی میدان را برای فضانوردان با استعداد دیگر خالی کرده است. 
وی به تازگی از مأموریت یک ساله در فضا به زمین بازگشته است، اعلام بازنشستگی کرد. کلی 52 ساله از روز 1 آوریل (13 فروردین 95) رسما با فضانوردی خداحافظی می کند.
به گزارش روزنامه 'لس انجلس تایمز' این خبر چندان نیز دور از انتظار نبوده است. 
کلی اندکی پس از آنکه سلامت به زمین فرود آمد، فت: شک دارم که یک بار دیگر همراه با ناسا به فضا بروم.
وی اظهار کرد که فضانوردان با استعداد زیادی در ناسا (سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا) وجود دارند و 'دلیلی وجود ندارد که من یک بار دیگر به فضا بروم'.

**بیش از هجده هزار داوطلب برای شغل فضانوردی ناسا
اسکات کلی البته قصد دارد همچنان در زمینه تحقیقات در مورد آخرین مأموریت فضایی اش فعالیت داشته باشد. او گفته است که می خواهد به مکان های موردعلاقه اش روی کره زمین برود که تا بحال ندیده است.
کلی اوایل ماه مارس امسال همراه با همکار روسی میخائیل کورنینکو از ایستگاه فضایی بین المللی به زمین بازگشت. این دو 340 روز را در فضا سپری کرده بودند. این دوران تقریبا دو برابر زمانی است که فضانوردان به طور معمول در فضا سپری می کنند.
اقامت تقریبا یک ساله کلی و کورنینکو با هدف مطالعه تأثیر اقامت طولانی در محیط بی وزنی برروی انسان انجام شد.
اسکات کلی در دوران فعالیتش چهار مرتبه به فضا سفر کرد. او اکنون تنها آمریکایی است که تجربه طولانی ترین مدت اقامت در فضا را داشته است. وی در مجموع 520 روز از عمرش را در فضا سپری کرده است.
چارلز بولدن، رئیس ناسا از اسکات کلی به عنوان 'یکی از بهترین فضانوردان در تاریخ برنامه های فضایی' نام برد.
به گزارش ایرنا از دویچه وله ، در حال حاضر رکورد طولانی ترین مدت اقامت در فضا متعلق به گنادی ایوانوویچ پادالکا، فضانورد اهل روسیه است. او در طول پنج مأموریت فضایی خود 878 روز را در فضا سپری کرده است.