ابتکار:دولت اجازه اجرای طرحهای مضر برای محیط زیست را در هیچ نقطه ای نمی دهد

ابتکار:دولت-اجازه-اجرای-طرحهای-مضر-برای-محیط-زیست-را-در-هیچ-نقطه-ای-نمی-دهد
کد خبر : 30777
معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بر رعایت قوانین حفاظت محیط زیست و اخذ مجوزهای زیست محیطی قبل از اجرای طرح ها تاکید کرد و گفت: دولت اجازه اجرای طرح های مضر برای محیط زیست را در هیچ نقطه ای از کشور نمی دهد.

معصومه ابتکار روز سه شنبه در بازدید از سایت پتروشیمی مکران در چابهار اظهار داشت: سواحل زیبا و راهبردی مکران دروازه ارتباط با جهان و متصل به آبهای اقیانوسی است. 
وی افزود: رهبر معظم انقلاب و دولت یازدهم توجه ویژه ای به مخاطرات زیست محیطی و رعایت حفظ محیط زیست دارند.
وی از نگاه بلند استاندار سیستان و بلوچستان برای اجرای طرح های مهم عمرانی قدردانی کرد و گفت: با همت مسئولان، نقاط مختلف کشور به رشد و توسعه پایدار دست پیدا می کند.
وی گفت: اجرای طرح هایی مانند توسعه بندر شهید بهشتی، کارخانه های فولاد، پتروشیمی مکران و سایر طرح های صنعتی در چابهار نباید بر محیط زیست، گونه های گیاهی و جانوری در خلیج چابهار، خاک و هوای منطقه آسیب وارد کند.
ابتکار بیان کرد: کارشناسان محیط زیست برای برداشت آب و سرازیر شدن پساب پتروشیمی و طرح های صنعتی بررسی لازم را انجام خواهند داد و پس از اطمینان از آسیب پذیر نبودن گونه های خلیج چابهار برای صدور مجوز تصمیم گیری می کنند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: تمام تلاش ها برای حفاظت از آب، خاک، هوا و مرجان های دریایی منطقه سواحل مکران انجام خواهد شد.
ابتکار گفت: بر اساس استانداردهای روز دنیا شاخص های زیست محیطی و مخاطرات آن بررسی می شود و نباید اجرای یک طرح مردم و محیط را آزار دهد.
مدیرعامل هاب سوم پتروشیمی ایران نیز در این بازدید گفت: طرح توسعه شهرک پتروشیمی مکران از سال 1391 در زمینی به مساحت هزار و 230 هکتار در حال ساخت است تلاش داریم 17 واحد پتروشیمی در آن راه اندازی شود. 
محمدرضا موثقی نیا ادامه داد: طرح های پتروشیمی که با سرمایه گذاری 12 میلیارد دلار در مرحله های مختلف در مدت 10 سال راه اندازی می شود برای 16 هزار نفر مستقیم و 40 هزار نفر به صورت غیرمستقیم شغل ایجاد می کند.
وی بیان کرد: اشتغالزایی مهمترین اثر اقتصادی و اجتماعی مجتمع های پتروشیمی مکران است که افزایش میزان ارزش ریالی محصولات تولید شده و سطح سرمایه گذاری داخلی و خارجی، توسعه فعالیت های بازرگانی و گردشگری، گسترش حمل و نقل چند وجهی و کسب و کار از دیگر مزایای آن خواهد بود. 
وی گفت: کارخانه هایی مانند اوره و آمونیاک، متانول، متانول آمونیاک، الفین 1، آروماتیک و کریستال ملامین در سایت پتروشیمی مکران چابهار راه اندازی می شوند.
معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به همراه استاندار سیستان و بلوچستان، مدیرعامل منطقه آزاد چابهار و شماری از مسئولان و قشرهای مختلف مردم پس از بازدید از سایت پتروشیمی مکران، طرح تولید جلبگ های میکروسکوپی مرکز تحقیقات شیلات، پنل های خورشیدی، شرکت کشتی سازی دریا امید و طرح توسعه اسکله شهید بهشتی و کلانتری چابهار در نشست شورای اداری استان در این شهرستان شرکت کرد.
به گزارش ایرنا، چابهار در 700 کیلومتری جنوب زاهدان، مرکز استان سیستان و بلوچستان و در ساحل دریای عمان (مکران) واقع شده است.