سدها طبیعت استان چهارمحال و بختیاری را نابود کرده اند

سدها-طبیعت-استان-چهارمحال-و-بختیاری-را-نابود-کرده-اند
کد خبر : 30670
استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: احداث سد، تونل و اجرای پروژه های انتقال آب، طبیعت این استان را نابود کرده اند و دیگری چیزی از آن باقی نمانده است.

 قاسم سلیمانی روز دوشنبه در مراسم امضای تفاهمنامه مشترک برای حفاظت از توسعه پایدار کوهستان زاگرس افزود: استان چهارمحال و بختیاری مشکلات زیادی دارد که بخشی از آن به مناطق حفاظت شده مرتبط است.
وی اظهار کرد: به عنوان مثال یک روستا در استان دچار رانش زمین شد اما چون در منطقه حفاظت شده قرار دارد اجازه بازسازی به آن داده نمی شود.
وی ادامه داد: از سوی دیگر احداث سدها و تونل ها به صورت بی برنامه نیز طبیعت را نابود کرده و هر چه می گوئیم فایده ای ندارد.
وی گفت: بسیاری از روستاها و منازل مسکونی در محدوده مناطق حفاظت شده قرار دارند از این رو اگر با مشکلی طبیعی مواجه شوند، برطرف کردن آن بسیار سخت خواهد بود.
در ادامه هوشنگ خندان دل معاون عمرانی وزیر کشور گفت: هدف هر برنامه ریزی بهبود کیفیت زندگی است.
وی افزود: در چند سال گذشته جامعه جهانی به این نتیجه رسیده که بی توجهی به برخی مولفه ها مانند محیط زیست مشکلات جبران ناپذیری به بار خواهد آورد.
خندان دل با تاکید بر اینکه توجه به محیط زیست باید مورد توجه جدی قرار گیرد، گفت: گاهی برخی از مشکلات به حدی عمیق هستند که راهی برای جبران آنها وجود ندارد.
وی گفت: ایران در منطقه خشک و نیمه خشک قرار گرفته از این رو تغییر اقلیم تاثیر زیادی بر محیط زیست آن دارد که این مساله باید مورد توجه برنامه ریزان قرار گیرد.
خندان دل به برنامه حفاظت از توسعه پایدار کوهستان زاگرس اشاره کرد و گفت: منطقه زاگرس عرصه بی نظیری در کشور است که اگر به آن کم توجهی شود قطعا تبعات جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت.
به گزارش ایرنا، وی گفت: تاکنون گام های عملی زیادی در زمینه حفاظت محیط زیست برداشته شده اما بسیاری از آنها به نتیجه نرسیده است که امیدواریم این برنامه با همت سازمان محیط زیست و استانداری های چهار استان اصفهان، فارس، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد و سازمان برنامه ریزی به نتیجه برسد.