هیات اتحادیه اروپا برای توسعه همکاری های علمی و فناوری به تهران می آید

هیات-اتحادیه-اروپا-برای-توسعه-همکاری-های-علمی-و-فناوری-به-تهران-می-آید
کد خبر : 30654
اولین هیات اتحادیه اروپا در بخش علوم و فناوری وارد تهران می شود و فردا -سه شنبه- با نمایندگان دستگاه های مختلف، پیرامون همکاری های مشترک در 22 موضوع تخصصی به بحث و تبادل نظر خواهد نشست.

 اتحادیه اروپا اخیرا سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران را رسما به عنوان محور ملی ارتباطی و هماهنگ کننده همکاری های علمی و فناوری خود با مراکز تخصصی جمهوری اسلامی ایران انتخاب و معرفی کرد.
قائم مقام رئیس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران در امور بین الملل در خصوص اولین اقدام عملی اتحادیه اروپا در رابطه با توسعه همکاری های علمی فناوری با جمهوری اسلامی ایران در دوران پسا تحریم، به ایرنا گفت: کمیسیون اتحادیه اروپا، 22 موضوع و زمینه تخصصی را برای همکاری های علمی فناوری با ایران مشخص و اعلام کرده است و از سازمان پژوهش های علمی و صنعتی درخواست کرد که همکاران این طرح ها را مشخص کنیم که ما نیز این کار را انجام دادیم.
دکتر 'محمود مولی نژاد' افزود: اولین جلسه میان اعضای هیات اتحادیه اروپا در بخش علم و فناوری با نمایندگان 22 نهاد و سازمان ایرانی که در زمینه طرح های مشخص شده فعالیت دارند، فردا 27 بهمن ماه به میزبانی سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران برگزار خواهد شد.
به گفته وی، زمینه های همکاری مورد توافق ایران و اتحادیه اروپا در حوزه های نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی، کشاورزی، هوافضا، امور مالی، بنگاه های کوچک و متوسط ، آینده پژوهی، جنبه های حقوقی علم و فناوری، فناوری های نوظهور، فناوری ارتباطات و اطلاعات، کارآفرینی و آموزش، بهداشت و رفاه اجتماعی، ایمنی غذایی و تحقیقات اقیانوسی و دریایی خواهد بود.
مولی نژاد یادآور شد: طبق توافقات اولیه، اقتصاد زیستی، انرژی های پاک، حمل و نقل هوشمند، تغییرات آب و هوایی، جوامع خلاق، امنیت شبکه های اینترنتی، دانش هسته ای، مراکز ترویج علم و علم در خدمت جامعه از دیگر محورهای همکاری های آینده ایران و اتحادیه اروپا در عرصه های علمی و فناورانه خواهد بود.
وی تصریح کرد: در جلسه فردا، نقشه راه و برنامه های 22 دستگاه و سازمان ایرانی که از طرف سازمان پژوهش های علمی و صنعتی به اتحادیه اروپا پیشنهاد شده اند، به هیات اروپایی ارائه خواهد شد تا نهایتا به پروژه های مشترک برسیم.
به گزارش ایرنا، قائم مقام رئیس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران در امور بین الملل با بیان اینکه اولین پروژه مشترک ایران با اتحادیه اروپا در قالب این همکاری های جدید در زمینه 'غذا برای آینده' Food for future خواهد بود، توضیح داد: اولین گروه از کارشناسان ما به زودی به بروکسل اعزام می شوند و در نشست اتحادیه اروپا در زمینه 'غذا برای آینده' شرکت می کنند و به این ترتیب، همکاران ما در اروپا در این زمینه خاص مشخص خواهد شد.