رد پای ژنتیک در بیماری پارکینسون

رد-پای-ژنتیک-در-بیماری-پارکینسون
کد خبر : 157
سینا پرس : محققان با بررسی بیش از ۱۸ هزار بیمار مبتلا به پارکینسون، ۱۲ توالی ژنی که احتمال ابتلا به بیماری پارکینسون را افزایش می‌دهند یافته اند که نصف آن‌ها تا کنون کشف و گزارش نشده بودند. نتایج این تحقیقات در Nature Genetics که توسط سازمان ملی سلامت (NIH) حمایت می‌شود منتشر شده است.

سینا پرس: دکتر اندرو سینگلتون، عضو ارشد  سازمان ملی سلامت  (NIH) در این زمینه می‌گوید:پیدا کردن و شناختن این توالی‌های ژنی که باعث چنین بیماری پیچیده‌ای می‌شوند، بسیار مهم و حیاتی است و ما امیدواریم که این دست آورد‌ها روزی به پیدا کردن راهی برای درمان این بیماری بیانجامد.

بیماری پارکینسون بیماری مخربی است که باعث ایجاد مشکلاتی مانند لرزش دست ها یا پاها و سفت شدن اعضای بدن می‌شود که پس از مدتی بیمار در راه رفتن، صحبت کردن یا حتی انجام کارهای ساده روزانه خود دچار مشکل می‌شود.

این بیماری توسط مردم عادی به عنوان یک بیماری با منشا ژنتیکی شناخته نشده بود. ولی محققان در تلاش‌اند تا توالی ژنی بیشتری که ریسک ابتلا به بیماری پارکینسون را افزایش می‌دهد بیابند.

دکتر سینگلتون این تحقیقات را بسیار با ارزش و سودمند می داند و تاکید می کند:پیدا کردن کدهای ژنتیکی که مربوط به این بیماری مخرب هستند مانند پیداکردن سوزنی در انبار کاه است. اما نتیجه‌ این زحمات در نهایت یافتن درمانی برای پارکینسون خواهد بود.