به همت جهاددانشگاهی فارس؛

کتاب ارزیابی تاثیر سلامت در شیراز رونمایی شد

کتاب-ارزیابی-تاثیر-سلامت-در-شیراز-رونمایی-شد
کد خبر : 127585
سینا پرس : در یک نشست مجازی که به همت گروه پژوهشی علوم رفتاری و مرکز ارزیابی جهاد دانشگاهی استان فارس برگزار شد کتاب ارزیابی تاثیر سلامت رونمایی شد.

شنبه 25 دیماه، نشست مجازی «شهر و ارزیابی تأثیر سلامت» که به همت گروه پژوهشی علوم رفتاری و مرکز ارزیابی جهاد دانشگاهی فارس برگزار و طی آن کتاب ارزیابی تاثیر سلامت با ترجمه پژوهشگران برتر همچون مسعود کوچانی اصفهانی، روح‌الله جلیلی، مریم سروش و صدیقه البرزی رونمایی شد.

این کتاب توسط کاترین ال راس، مارلا اورنشتین و نیشا بوچوی نوشته شده و از سوی گروه پژوهشی علوم رفتاری و مرکز ارزیابی جهاد دانشگاهی استان فارس ترجمه شده و انتشارات جهاد دانشگاهی فارس آنرا منتشر کرده است.  

هدف این کتاب ارائه بینشی جامع در خصوص استفاده از ارزیابی تاثیر سلامت و معرفی برخی از ابزارهای عملی مفید برای انجام، راه اندازی و یا ارزشیابی آن است که برای این کار با استناد به اَتس‌های انجام شده، چیستی، چرایی و چگونگی اَتس تشریح می‌شود.

این کتاب در ۴ بخش سازماندهی شده است که بخش اول در برگیرنده اَتس و ادغام آن در سلامت عمومی ، برنامه ریزی و تدوین سیاست بوده است. بخش دوم مفاهیم سیاسی و مطالعات موردی اشاره کرده است و بخش سوم نیز به معرفی شش گام اَتس، هدف، روش ‌و برون دادهای هر گام می‌پردازد.

همچنین بخش چهارم نیز درباره چگونگی توسعه اَتس در کشور آمریکا بحث می‌کند.

گفتنی است، این کتاب درکی عمیق از مفاهیم و روش های اساسی اَتس ایجاد می‌کند.

تشخیص پیامدهای سلامت سیاست‌ها، برنامه‌ها و پروژه‌ها به تدوین روش شناسی‌ها و راهبردهایی برای شفاف سازی این پیامدها نیاز دارد که این کتاب ‌می تواند راهنمای مفیدی برای پژوهشگران این عرصه باشد.