پرسش از شما پاسخ از ما؛

آیا سن مدرسه رفتن باید هفت سالگی باشد؟

آیا-سن-مدرسه-رفتن-باید-هفت-سالگی-باشد؟
کد خبر : 123383
سینا پرس : سیناپرس با همکاری پزشکان متخصص حوزه های مختلف، هر هفته به سوالات پزشکی شما مخاطبان پاسخ می دهد. سوالات خود را مطرح کنید، پاسخ علمی و درستی دریافت کنید.

آیا سن مدرسه رفتن باید هفت سالگی باشد یا کودک می تواند در سنین کمتر نیز به مدرسه برود؟رفتن کودک به مدرسه در سنین کمتر از هفت سالگی چه پیامدهایی می تواند به همراه داشته باشد؟

جواب این سوال مثبت است زیرا ما همزمان با سن، بسیاری از مهارت ها را می آموزیم. بسیاری آمادگی ها را کسب می کنیم که در سنین کمتر از هفت سال آن آمادگی ها هنوز برای کودک به خوبی به وجود نیامده اند بنابراین هرگونه آموزش رسمی برای کودکان کوچکتر از هفت سال امکان دارد بسیار مضر باشد. همچنین باید علاوه بر آمادگی های حسی، حرکتی، کلامی و هوشی به آمادگی های لازم در بخش نوشتاری و بسیاری از آمادگی های دیگر نیز توجه داشته باشیم که همه اینها در سن هفت سالگی در کودک برای کسب مهارت تحصیلی به وجود می آید بنابراین بهترین سن برای شروع دبستان همان هفت سالگی است.

توصیه می شود که برای آماده سازی کودکان قبل از ورود رسمی به محیط مدرسه، دقیقا آنچه در مدرسه می گذرد را برای آنها شرح دهیم. هرچه فرزند خود را آماده تر سازیم، تطبیق و سازگاری او در مدرسه بیشتر خواهد بود.

*دکتر سیما فردوسی، دکترای روان شناس بالینی، عضو هیات علمی گروه روان ‌شناسی دانشگاه شهید بهشتی