توصیه غذایی به نوجوانان؛

با مصرف صبحانه، میوه و سبزیجات سرحال شوید

با-مصرف-صبحانه،-میوه-و-سبزیجات-سرحال-شوید
کد خبر : 122483
سینا پرس : بررسی های جدید انجام شده توسط محققان انگلیسی نشان می دهد که مصرف صبحانه مغذی و همچنین میوه و سبزیجات توسط نوجوانان نه تنها بر سلامت جسمی آن ها تاثیرات مشخصی دارد، بلکه باعث بهبود وضعیت روانی و خلق و خوی آن ها می شود.

به گزارش سیناپرس، نتایج یک پژوهش جدید بین المللی نشان می دهند که مصرف بیشتر میوه و سبزیجات در دانش آموزان دبیرستانی، به طور قابل توجهی با سلامت روانی آن ها ارتباط دارد. همچنین بر اساس این یافته ها، خوردن صبحانه و ناهار مغذی باعث بهبود وضعیت بهزیستی عاطفی در دانش آموزان طیف های سنی مختلف می گردد.

امروزه، سلامت روانی ضعیف به عنوان یک مساله مهم در بین جوانان دنیا مطرح است و داده های آماری نشان می دهند که شیوع آن رو به افزایش است. مشکلات روحی و روانی نوجوانان اغلب در بزرگ سالی نیز ادامه یافته و مشکلات متعددی را رقم می زنند.

در مطالعه فوق، محققان دانشگاه آنگلیای شرقی انگلستان، اطلاعات مربوط به حدود 11 هزار دانش آموز را از بیش از 50 مدرسه در نورفولک انگلستان بررسی کرده و مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. این افراد در گروه های سنی مختلفی قرار داشتند.

به گزارش سیناپرس، نتایج این بررسی ها نشان داد که مصرف بیشتر میوه و سبزیجات به طور قابل توجهی با کسب نمرات بالاتر سلامت روان مرتبط بود. همچنین طبق نتایج فوق، خوردن صبحانه و نوع آن نیز به طور قابل توجهی با بهزیستی روانی ارتباط دارد.

در مقابل، مصرف نوشابه های انرژی زا به عنوان جایگزین صبحانه با نمرات بهداشت روانی بسیار پایینی همراه بود. این نمرات حتی کمتر از آن کودکانی بود که اصلا صبحانه نمی خوردند.

به گفته مجریان این پژوهش، «تغذیه به عنوان یک عامل بالقوه قابل اصلاح، چه در سطح فردی و چه در سطح اجتماعی، می تواند به عنوان یک هدف مهم بهداشت عمومی برای بهبود بهزیستی روانی دوران کودکی مطرح باشد».

آن ها می افزایند: «انجام چنین مطالعه ای می تواند انگیزه دیگر محققان را برای انجام تحقیق بیشتر در این خصوص افزایش داده و به اصلاح سیاست های بهداشت عمومی کمک نماید».به گزارش سیناپرس، نتایج تحقیق مورد اشاره فوق در مجله BMJ Nutrition Prevention & Health منتشر شده اند.

 نویسنده: محمدرضا دلفیه