محققان موفق شدند؛

مولکول دی ان ای به جنگ سلول‌های سرطانی خون می‌رود

مولکول-دی-ان-ای-به-جنگ-سلول‌های-سرطانی-خون-می‌رود
کد خبر : 112651
محققان با دستکاری یک مولکول دی ان ای برای اولین بار موفق به نابودی سلول‌های بنیادی تومورهای سرطانی در خون افراد شده‌اند.

 آزمایش این مولکول دی ان ای بر روی موش نتایج امیدوار کننده ای به همراه آورده و از بازگشت سرطان و شکل‌گیری مجدد تومورهای سرطانی در بدن این حیوان جلوگیری کرده است.

سرطانی که بدین شیوه مهار شده، مولتیپل میلوما نام دارد که نوعی سرطان در سلول‌های پلاسمای خون است، جایی که آنتی بادی‌های غیر طبیعی در بدن تولید و جمع می‌شوند و در نهایت به استخوان‌ها و کلیه‌ها آسیب می‌رساند و توانایی بدن در مبارزه با عفونت را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

درمان این سرطان کار دشواری است و علت این مساله تکثیر سلول‌های بنیادی آن است که موجب ایجاد سلول‌های سرطانی جدیدی پس از تخریب سلول‌های سرطانی قدیمی می‌شود.

پژوهشگران در تحقیقات قبلی موفق به شناسایی پروتئینی به نام IRF۴ شده بودند که باعث تشدید تکثیر سلول‌های بنیادی این سرطان می‌شد. در بررسی جدید محققان دانشگاه کالیفرنیا یک مولکول دی ان ای تولید کردند که ION۲۵۱ نام دارد و می‌تواند به ژن IRF۴ حمله کرده و آن را از کار بیندازد. از این طریق سلول‌های بدخیم این سرطان ریشه کن می‌شوند.

آزمایش ION۲۵۱ در بدن ۱۰ موش مبتلا به سرطان طی سه هفته نتایج مطلوبی داشته و انتظار می‌رود در آینده بتوان این روش درمانی را بر روی انسان‌ها نیز آزمایش کرد.

منبع:مهر