نخستین نمونه واکسن نسل جدید ایرانی کرونا تولید شد

نخستین-نمونه-واکسن-نسل-جدید-ایرانی-کرونا-تولید-شد
کد خبر : 108460
سینا پرس : نخستین نمونه واکسن نوترکیب نسل جدید علیه ویروس کرونا به همت محققان ایرانی ساخته شد.

شرکت دانش بنیان هوم ایمن زیست فناور با همکاری شرکت بیوسان فارمد وابسته به مجموعه دارویی برکت ستاد اجرایی فرمان امام (ره) موفق به ساخت نخستین نمونه واکسن نوترکیب نسل جدید علیه ویروس کرونا شد.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان هوم ایمن زیست فناور روز سه شنبه در نشست خبری معرفی نخستین نمونه واکسن نوترکیب نسل جدید کرونا که در سالن همایش آزمایشگاه جامع دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، گفت: ساخت نمونه واکسن کرونا مبتنی بر ویروس سرخک است که این شیوه تولید به عنوان نسل پبشرفته یا نسل سوم ساخت واکسن هستند.

بابک نگاهداری افزود: این اقدام به همت متخصصات شرکت دانش با همکاری شرکت بیوسام وابسته به مجموعه دارویی برکت زیر مجموعه ستاد اجرایی فرمان امام به ثمر رسید.

وی با یادآوری این که این محصول یک دستاورد بزرگ فناورانه برای کشور است، خاطرنشان کرد: در طراحی و ساخت این واکسن از همکاری مشاورین خارجی هم استفاده شده است.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان هوم ایمن زیست فناور ادامه داد: در این طرح بخشی از ژن ویروس کرونا استخراج و در داخل یک ژن ویروس سرخک منتقل شد و یک ویروس جدید نوترکیب تولید کردیم که هم واکسن سرخک و هم واکسن کرونا می تواند تلقی شود.

نگاهداری یادآور شد: فناوری این واکسن پیشرفته در اختیار تعداد بسیار محدودی از کشورهای دنیا قرار دارد و ایران هم در زمره این کشورها قرار گرفته است.

وی با بیان این که سازه واکسن کرونا را ساختیم، گفت: در حال ورود به فاز حیوانی این محصول پیشرفته هستیم و برنامه ریزی شده است که این  آزمایش در آبان امسال بر روی میمون انجام می شود.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان تصریح کرد: با یک شرکت چینی مذاکره شده که تست های حیوانی در آن کشور هم انجام شود برای این که وقتی محصول به تولید انبوه رسید قابلیت حضور در بازارهای بین المللی را داشته باشد.

نگاهداری با یادآوری این که بر اساس برنامه ریزی انجام شده فاز حیوانی این طرح آبان ماه به اتمام می رسد، گفت: تا آخر امسال مرحله انسانی این طرح را آغاز می کنیم و پس از اخذ تاییدیه از وزارت بهداشت نسبت به تولید انبوه آن اقدام می کنیم.

واکسن ایرانی  ۶ تا ۱۰ دلار عرضه می شود

وی قیمت پایین این واکسن را اولین مزیت آن عنوان کرد و گفت: چین اولین دوز واکسن کرونا خود را به قیمت هر دوز ۱۵۰ دلار عرضه کرد و اکنون که تولید انبوه تری را آغاز کرده، قیمت این واکسن را برای کشورهای صنعتی به ۶۰ دلار و کشورهای فقیر با ۱۵ دلار رسانده است.
مدیر عامل شرکت دانش بنیان هوم ایمن زیست فناور یادآور شد: برآورد ما این است که هر دوز واکسن ایرانی  ۶ تا ۱۰ دلار عرضه می شود.

نگاهداری ادامه داد: فناوری پیشرفته ساخت این واکسن در دنیا در اختیار پنج شرکت است و این شرکت دانش بنیان ایرانی هم به عنوان ششمین مجموعه دارنده این فناوری محسوب می شود.
وی همچنین اظهار داشت : پنج مجموعه تحقیقاتی بزرگ دنیا شامل انستیتو پاستور فرانسه ، ۲  شرکت آمریکایی ، یک انستیتو روسی و مرکز تحقیقات بیماری های عفونی آلمان این فناوری پیشرفته را در اختیار دارند.
مدیر عامل شرکت دانش بنیان هوم ایمن زیست فناور ادامه داد: با این موفقیت فناورانه بزرگ ساخت ویروس نوترکیب، ایران هم وارد باشگاه دانش و فناوری پیشرفته دنیا شد.

این واکسن هم اکنون در حال آزمایش روی حیوان و برنامه ریزی برای تولید انبوه جهت انجام فاز انسانی است. ساخت این واکسن مبتنی بر فناوری بسیار پیشرفته است که در اختیار پنج مجموعه فناور بزرگ دنیا است.

ایران برای اولین بار با توجه به ساخت قطعی نامزد واکسن کرونا ورود خود را به این مجموعه به طور رسمی اعلام کرد.