کد خبر : 99177 یکشنبه 04 اسفند 1398 - 11:33:37
چربی-های-اطراف-رگ-های-قلب،نقش-حفاظتی-دارد

تحقیقات نشان داد:

چربی های اطراف رگ های قلب،نقش حفاظتی دارد

سیناپرس: بر اساس یک تحقیق تازه ، چربی های اطراف رگ های قلب ممکن است نقش مهمی در حفظ سلامت آنها ایفا کنند.

به گفته محققان، نوعی چربی که به عنوان بافت چربی اطراف عروقی یا PVAT شناخته می شود ، به شریان ها کمک می کند تا آنچه که دانشمندان آن را «آرام کردن استرس»می‌خوانند انجام دهند، یا تنش های عضلانی را هنگامی که تحت فشار مداوم هستند آزاد کنند. این مشابه کارکرد مثانه است که مایعات زیادی را در خود جای می دهد و در عین حال از ریختن آن نیز جلوگیری می کند.

«استفانی واتس» استاد دانشگاه ایالتی میشیگان آمریکا می گوید: در مطالعه ما PVAT تنشی را که رگ های خونی هنگام کشش تجربه می کنند کاهش داد و این یک اتفاق خوب است ، زیرا رگ پس از آن انرژی کمتری را مصرف می کند.

این یافته ها ، که در مجله Scientific Reports منتشر شده است ، می تواند بر چگونگی آزمایش محققان برای درمان های مربوط به تشکیل رسوب در شریان های یا «آترواسکلروز» تأثیر بگذارد؛ موضوعی که اغلب می تواند منجر به حمله قلبی شود ، که در حال حاضر عامل اصلی مرگ در ایالات متحده است.

وات افزود: آنچه که این یافته را بسیار هیجان انگیز کرده، این است که محققانی که فکر می کردند کار اصلی PVAT ذخیره لیپیدها و انجام کارهای دیگری بوده است تا کنون تا حد زیادی آن را نادیده گرفته اند.

در حال حاضر، دانشمندان رگهای خونی را تنها دارای سه بخش می دانند، داخلی ترین لایه به نام tunica intima ، لایه میانی به نام tunica media و بیرونی ترین لایه به نام .tunica Adventitia

واتس مایل است دانشمندان PVAT را به عنوان لایه چهارم بشناسند که برخی آن را tunica adiposa خوانده اند. tunica به معنی غلاف غشایی است که یک اندام را می پوشاند و adiposa به معنای چربی است.

محققان دیگری نشان داده اند كه PVAT در عملکرد رگ های خونی نقش دارد و دریافته اند كه موادی را ترشح می كند كه باعث شل شدن رگ های خونی قلب می شود و همچنین موادی ترشح می کند كه باعث انقباض آن می شود.

اما واتس و همكارانش می خواستند آزمایش كنند كه آیا PVAT به غیر از موادی كه ترشح می كند، در چگونگی عملکرد رگ های خونی نقش دارد. بنابراین ، آنها تصمیم گرفتند بررسی کنند که آیا PVAT با کاهش تنش رگ های قلب، مزیت ساختاری برای عروق دارد. برای انجام این کار ، آنها آئورت قفسه سینه را در موش صحرایی آزمایش کردند و دریافتند آنهایی که PVAT دارند نسبت به افراد فاقد آن کاهش استرس بیشتری دارند.

واتس پس از مشاهده اینکه رگ های قلب که چربی در اطراف خود داشتند نسبت به دیگر رگ ها بسیار کمتر دچار تنش شدند تعجب زده شد. تیم تحقیق همچنین شریانهای دیگر را آزمایش کردند و توانستند همان پاسخ را تکرار کنند.

واتس در ادامه می گوید: از این رو، این تحقیق می گوید، این موضوع فقط یک مورد استثنا نیست؛ این چیزی نیست که شما فقط در این رگ های خاص یا یک گونه خاص یا یک نژاد خاص مشاهده کنید. بلکه می تواند یک پدیده کلی باشد.

مترجم: محسن حدادی

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]