با تغییرات قوانین ؛

فرار مالیاتی گوگل دیگر تمام شد

کد خبر : 97558 چهارشنبه 11 دی 1398 - 09:08:52

از آغاز ۲۰۲۰ ساختار مالیاتی گوگل تغییر می کند زیرا تغییر قوانین مالیاتی در کشورهای عضوOECD و G۲۰ دیگر اجازه فرار مالیاتی به این شرکت را نمی دهد.

گوگل بالاخره ساختار مالیاتی جنجالی خود را پایان می دهد. ساختار مذکور به گوگل اجازه می داد براساس درآمد بین المللی پرداخت مالیات را به تعویق بیندازد. البته این شرکت مجبور به تغییر ساختار مالیاتی خود است زیرا در سطح جهان با چالش هایی روبرو شده است.

کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی OECD و G۲۰ تصمیم دارند قوانین مربوط به اجتناب از مالیات را سخت تر کنند. همچنین قرار است تغییراتی در قوانین آمریکا و ایرلند نیز به وجود بیاید. در همین راستا آلفابت، شرکت مادر گوگل اعلام کرده دیگر از طرح «مجوز مالکیت معنوی» استفاده نمی کند.

طرح مجوز مالکیت معنوی به شرکت هایی مانند گوگل اجازه می دهد با سواستفاده از شکاف در سیستم های مالیاتی کشورهای مختلف بخش زیادی از درآمدزایی خارج از کشور را با مجوز دادن به حقوق مالکیت معنوی به شرکتهای خارجی جابه جا کنند.

شکاف قانونی مذکور که به «ساندویچ دوبل ایرلندی- هلندی» مشهور است به شرکت های بزرگ و چند ملیتی اجازه می دهد درآمدهای خود را از طریق شرکت های زیر مجموعه در ایرلند و هلند (بدون پرداخت هیچ مالیاتی) به کشورهایی در حوزه دریای کارائیب منتقل کنند که سیستم مالیاتی آسان گیرانه تری دارند.

به عنوان مثال اظهار نامه مالیاتی گوگل به دولت هلند در سال ۲۰۱۷ نشان می دهد این شرکت ۱۹ میلیارد دلار را از طریق یک شرکت صوری  و با روش طرح مجوز مالکیت معنوی  به برمودا منتقل کرده است.  

اما از  آغاز ۲۰۲۰ میلادی گوگل  ساختار شرکتی خود را ساده تر می کند و به جای برمودا از آمریکا مجوز مالکیت معنوی محصولاتش را صادر می کند. این درحالی است که  در قوانین مالیاتی ایرلند نیز شکاف مورد نظر برطرف می شود.

اما این تغییرات فقط شامل گوگل نمی شود.  بسیاری از شرکت ها از جمله فیس بوک و اوبر که از شکاف قانونی مذکور استفاده می کردند نیز باید تغییراتی ایجاد کنند و مالیات بیشتری بپردازند.

منبع:مهر

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]