علائم پرکاری غده پاراتیرویئد را بشناسید

کد خبر : 97549 سه شنبه 10 دی 1398 - 19:41:09

پاراتیروئید غده ای است که پشت غده تیروئید قرار گرفته و هورمون پاراتیروئید ترشح می کند، در این مطلب به علائم پرکاری غده پاراتیرویئد اشاره می شود

در جلوی گردن و پشت غده تیروئید چهار غده کوچک پاراتیروئید قرار گرفته‌اند. هورمونی که این غدد می‌سازند هورمون پاراتیروئید نام دارد این هورمون سطح کلسیم و فسفر را در خون و استخوان ها تنظیم می‌کند. هورمون پاراتیروئید همچنین در جذب کلسیم غذا و کاهش میزان از دست دادن کلسیم در ادرار به بدن کمک می‌کند.

وقتی غده پاراتیروئید دچار اختلال می شود مقدار زیادی هورمون پاراتیروئید می سازد  که سبب افزایش کلسیم در خون و عملکرد نامناسب در بدن می شود. این بیماری در زنان و افراد مسن شایع تر است. در این افراد آزمایش خون افزایش سطح کلسیم را نشان می‌دهد که همراه با علایم احساس افسردگی یا خستگی بیش از حد معمول است. ترشح کلسیم بیشتر در خون به کاهش اشتها، تهوع، استفراغ، یبوست یا دل درد منجر می‌شود. افزایش کلسیم در کلیه‌ها ممکن است باعث تشنگی یا افزایش نیاز به دفع ادرار شود که در نهایت به تضعیف استخوان ها و شکستگی آن ها منجر می‌شود.

درمان پرکاری پاراتیروئید، جراحی توسط جراح تیروئید است تا از رشد غده در گردن جلوگیری کند در صورتی که علایم بیماری کم باشد نیاز به جراحی نیست و باید هر شش ماه یک بار آزمایش داد و داروهایی که سطح کلسیم خون را پایین می‌آورند استفاده شود.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]