با یک محصول ایرانی؛

عمر یاتاقان‌ها زیاد می شود

کد خبر : 97424 شنبه 07 دی 1398 - 12:31:18

محققان در یک شرکت دانش بنیان «درایو شفت فایبر کربن» را برای افزایش عمر یاتاقان ها و کاهش فشار بر آن تولید می کنند.

صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و فولاد از دستگاه‌ها و تجهیزات بسیار زیادی برای کار استفاده می‌کنند که این تجهیزات استهلاک بالایی نیز دارند.

با توجه به نیاز روزافزون این صنایع به قطعات و تجهیزات ویژه یک شرکت دانش بنیان توانسته با به‌ کار گیری دانش بومی به تولید انواع مختلف این تجهیزات برسد.

داریوش آذری مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان گفت: این شرکت در ساخت انواع ماشین آلات و قطعات ویژه صنایع پتروشیمی و نفت، فولاد و نیروگاه‌های تولید برق مشغول به فعالیت است.

وی ادامه داد: این شرکت قادر به تولید انواع قطعات کامپوزیتی شامل انواع شاف‌های انتقال نیرو فایبر کربن، کلاچ‌های اطمینان کامپوزیتی، لوور و صفحات موج‌دار و همچنین طراحی و ساخت قطعات فلزی سبک و سنگین است.

این فعال فناور درباره یکی از تولیدات این شرکت گفت: «درایو شفت فایبر کربن» قسمت کامپوزیتی مرکزی در درایو شفت فایبر کربن، وزنی معادل با ۲۵/۰ برابر نمونه فولادی مشابه دارد. این کامپوزیت‌های پیشرفته توان محور در هنگام سرویس دهی به دلیل طراحی اصولی و مقاومت بالا در برابر خوردگی، کارایی بالایی را از خود نشان می‌دهند. با توجه به تقریبا دو برابر بودن سرعت بحرانی این شفت ها نسبت به نمونه فولادی و همچنین حدود ۸۰ درصد کاهش در نیروهای وارد بر یاتاقان‌ها؛ ارتعاشات اتصالات کامپوزیتی توان محور کاهش و عمر مفید یاتاقان افزایش خواهد داشت.

به گفته آذری، مدل ویژه این کامپوزیت‌های کارآمد بین ۳٫۵ تا ۵ برابر آلیاژهای فولادی است و در نتیجه این اتصالات کامپوزیتی را می‌توان در فاصله‌ای حدود دو برابر اتصالات فولادی بدون هیچ‌گونه یاتاقان اضافی مورد استفاده قرار دارد. با توجه به چگالی کمتر و سفتی ویژه بیشتر این مواد کامپوزیتی، در عمل می‌توان از آن سیلندرهایی با قطر بیشتر تولید کرد که در نمونه های فولادی میسر نیست.‌

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان گفت: این شرکت علاوه  بر محصول دانش‌بنیان «درایو شفت فایبر کربن»، فلنج‌های  فلزی و فایبر کربن، گریتینگ کامپوزیتی، قطعات پمپ‌های شرکت نفت و گاز، انواع شمیز، قطعات خاص فلزی و پره فن‌های کامپوزیت تولید می‌کند.

به گفته این فعال فناور، نمونه مشابه تولیدات این شرکت همچنان وارد کشور می‌شود که عمدتا نیز ساخت کشورهای کره جنوبی، آلمان و آمریکا هستند.

وی درباره اختلاف قیمت بین محصولات این شرکت و نمونه مشابه خارجی آن گفت: قیمت محصولات این شرکت بسیار پایین‌تر از آن‌ها هستند که در برخی موارد به نصف تا یک سوم قیمت آن‌ها می‌رسد.

آذری ادامه داد: با تولیدات این شرکت سالانه چیزی در حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار دلار صرفه جویی ارزی اتفاق افتاده است که اگر از ورود این قبیل قطعات به کشور جلوگیری به عمل آید این رقم تا ۵ میلیون دلار نیز خواهد رسید.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]