وزیر علوم:

برای عبور از تحریم ها باید به توان داخلی تکیه کنیم

کد خبر : 97077 سه شنبه 26 آذر 1398 - 11:11:05

وزیر علوم گفت: اگر بخواهیم تحت فشار تحریم ها نباشیم باید به توان داخلی خود تکیه کنیم.

منصور غلامی صبح امروز در بیستمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن بازار که در نمایشگاه بین المللی در حال برگزاری است، گفت: پژوهش و فناوری در کشور ما شاید تاریخچه خیلی طولانی ندارد ولی دستاوردهای ارزشمندی داشته است. حرکت جدی ما به سمت تحصیلات تکمیلی یکی از مبانی توسعه پژوهش در مراکز علمی بود که از دهه ۷۰ شروع شد. شاید این مدت در مقایسه با آنچه که در کشورهای پیشرفته سابقه دارد، بخش کوچکی باشد.

وزیر علوم ادامه داد: دستاوردهای اساتید و جوانان ما در این حوزه مبتنی بر عشق و علاقه است. محققان و جوانان ما در داخل و خارج کشور هر کجا تحصیل کرده اند جز نخبگان بوده اند.

غلامی تصریح کرد: اکنون ما در دانشگاه ها با این مسئله روبرو هستیم که چقدر دستاوردها برای حل مسائل و مشکلات کشور صرف می شود. آمارو گزارش هایی در این زمینه ارائه شده است. گزارشی از افراد برگزیده علم و فناوری که در اینجا وجود دارد بخشی از پاسخ ماست. ما از اواسط دهه ۸۰ و چیزی کمتر از ۲۰ سال است وارد حوزه فناوری شدیم.

وی افزود: مراکز رشد و فناوری ما شکل گرفته و آثارشان در دهه های اخیر نمایان شده است. در حوزه توسعه کشور به اقتصاد دانش بنیان توجه شد و در حال حاضر اقتصاد دانش بنیان بحث مهم و گفتمان توسعه کشور ما است.

وزیر علوم گفت: برای شکوفایی ایده نخبگان باید از آنها حمایت های لازم صورت گیرد. ضرورتاً منظور از حمایت، حمایت مالی نیست باید در زمینه تنظیم قوانین بیشتر از گذشته توجه کنیم.

وی افزود: برای توسعه فعالیت شرکت های فناوری، کشور ما در شرایط مناسبی قرار دارد. هرچند تحریم ها، فشار ناعادلانه و غیر انسانی را به جامعه ما تحمیل کرده است. این نشان می دهد که اگر بخواهیم تحت فشار تحریم ها نباشیم باید به توان داخلی خود تکیه کنیم و باید این موضوع تثبیت شود.

منبع:مهر

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]