علم در 25 آذرماه:

روز پژوهش

کد خبر : 97015 دوشنبه 25 آذر 1398 - 00:07:20

در میان انبوهی از اخبار و اطلاعات مناسبتی و خبری تقویم، رویدادهای مهم روز را از نگاه سیناپرس بخوانید.

  • روز پژوهش

پس از پيروزی انقلاب اسلامی، به منظور گسترش فرهنگ پژوهش در جامعه، روز‪ 25  ‬ آذر از سوی «شورای فرهنگ عمومي كشور» به نام روز پژوهش نام‌گذاری شد. وزارت علوم تحقيقات و فناوری نيز از سال ‪ 1379 ‬  چهارمين هفته آذر ماه را به نام هفته پژوهش نام‌گذاری كرد و از سال ‪1384‬ اين نام به «هفته پژوهش و فناوری» تغيير يافت.

پژوهش يكی از اساسی ترين نيازها براي نيل به پيشرفت و توسعه همه جانبه يك كشور است و قدرت و استقلال هر كشوری بر پژوهش و توليد علم استوار است.

بنابر اين نوع و سطح فعاليت‌های پژوهشی يكی از شاخص‌های اصلی توسعه و پيشرفت محسوب مي‌شود. موفقيت در تمام فعاليت‌های مربوط به توسعه از جمله صنايع، كشاورزی و خدمات به نحوی به گسترش فعاليت‌های پژوهشی بستگی دارد.در کشورهای توسعه نیافته، ضعف در مدیریت سازمان ها و نهادهای دولتی و مدیریت مراکز علمی و تحقیقاتی و نیز ناتوانی در جذب افراد متخصص که در خارج از کشور پرورش یافته اند، از مهم ترین عوامل ضعف قوای پژوهشی کشور است. نبود مدیریت قوی و توان مند در نهادهایی که عهده دار پژوهش هستند، مهم ترین مانع پیشرفت و توسعه در کشورهای جهان سوم از نظر علمی و تحقیقاتی به شمار می آید.

با دست یابی به مدیریت علمی که بر نظامی منطقی و اصولی استوار است، مشکلات را می توان کاهش داد. مدیریت علمی بدان معنا نیست که ما بهترین دانشمندان را به سطح مدیریت در بخش های اساسی منتقل کنیم. برای مدیریت علمی در یک مرکز پژوهشی، نیازمند فرد یا افرادی هستیم که افزون بر داشتن بینش قوی از وضعیت کشور، درک درستی از پژوهش و تحقیقات در حال اجرا در جهان کنونی داشته باشند.

  • تولد سِر آرتور چارلز کلارک

سِر آرتور چارلز کلارک متولد ۱۶ دسامبر ۱۹۱۷، سامرست، انگلستانبود. وی معروف به آرتور سی. کلارک، نویسنده، مخترع و دانشمند بریتانیایی است.  رمان علمی-تخیلی بسیار معروف ۲۰۰۱: اودیسه فضایی اثر اوست. فیلمی با همین نام بر مبنای این کتاب توسط استنلی کوبریک ساخته شد و جایزه اسکار را برای او و آرتور سی کلارک به ارمغان آورد. او همچنین آخرین عضو بازمانده از گروهی بود که «بزرگان سه‌گانه علمی-تخیلی» نامیده می‌شد. دو عضو دیگر این مجموعه «رابرت هاینلین» و «آیزاک آسیموف» بودند.وی  ۱۹ مارس ۲۰۰۸، سریلانکا درگذشت.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]