افزایش درک دانشمندان از یک بیماری مزمن و کشنده

کد خبر : 96230 یکشنبه 26 آبان 1398 - 12:06:41

یک مطالعه تحقیقاتی با رهبری دانشگاه "ییل" باعث افزایش درک دانشمندان از چگونگی پیشرفت بیماری‌ " فیبروز ریوی ایدیوپاتیک" شد.

"فیبروز ریوی ایدیوپاتیک "(IPF) شایع‌ترین نوع فیبروز ریه است. این بیماری مزمن و کشنده با پیشرفت تدریجی بافت فیبروز در ریه و کاهش توان تبادل اکسیژن ریه مشخص می‌شود.

یک مطالعه جدید با رهبری محققان دانشگاه ییل هم راه‌هایی برای کشف درمان‌های جدید برای این بیماری فراهم می‌کند.

در این مطالعه محققان نقاط مختلفی از ریه‌ها را که تحت تاثیر بیماری قرار گرفته بودند، مورد آزمایش قرار دادند و دریافتند که آنچه که مانند یک ریه طبیعی به نظر می‌رسید، دستخوش تغییراتی در ژن‌هایی خاص است.پس از آن محققان چگونگی تغییرات ژن‌ها را مورد بررسی قرار دادند که زیاد است یا کم.

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد این مطالعه این است که اولین مدل محاسباتی از پیشرفت بیماری در بیماران مبتلا به "فیبروز ریوی ایدیوپاتیک "را ارائه داده است.

محققان پروژه معتقدند که دسترسی گسترده به داده‌ها سبب می‌شود درمان‌های جدیدی برای درمان "فیبروز ریوی ایدیوپاتیک " فراهم گردد.

البته طی سال‌های اخیر پیشرفت‌هایی در زمینه درمان این بیماری به وجود آمده ولی گزینه‌های درمانی کمی وجود دارد.

بیماری "فیبروز ریوی ایدیوپاتیک " که مزمن بوده و علت آن ناشناخته است، ریه‌ها را از کار می‌اندازد. این بیماری حدود ۲۰۰ هزار نفر در آمریکا را تحت تاثیر قرار داده است. سالیانه هم حدود ۳۰ هزار فرد جدید مبتلا به بیماری می‌شوند.

۵۰ درصد از افراد مبتلا به "فیبروز ریوی ایدیوپاتیک" طی سه تا پنج سال پس از تشخیص بیماری، جان خود را از دست می‌دهند.

ولی این تحقیق جدید فرصت‌هایی را برای محققان فراهم می‌کند تا به شناسایی داروهای جدید برای درمان این بیماری بپردازند.

منبع:ایسنا

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]