شبکه ملی اطلاعات تحقق پیدا کرده است؟

80درصد ترافیک در پیام‌رسان‌های خارجی است

کد خبر : 96188 جمعه 24 آبان 1398 - 11:07:52

شبکه ملی اطلاعات پروژه‌ای است که سال‌های مختلفی روی آن بحث شده و حالا به وضعیت قابل قبولی رسیده است.

اما این شبکه ملی وقتی عملا قابل قبول و گسترده خواهد شد که زیرساخت‌های طبیعی آن فراهم شده باشد که با وجود پیام رسان‌های خارجی و اقبال مردم به آنها، این امکان فراهم نیست.

آمارهای ارایه شده از سوی مسئولان نشان می‌دهد که چیزی در حدود 80 درصد از ترافیک کشور مربوط به پیام رسان‌های خارجی است و این مقدار از ترافیک خروجی کشور بدین معنی است که شبکه ملی اطلاعات یک پروژه از قبل شکست خورده خواهد بود.

یکی از منتقدان جدی وضعیت فعلی شبکه ملی اطلاعات و عدم پیشبرد اهداف این شبکه، دبیر شورای عالی فضای مجازی است که وزارت ارتباطات را مقصر این کمبود دانسته و انتقادات جدی به این وزارت‌خانه وارد کرده است.

دبیر شورای عالی فضای مجازی در مصاحبه‌ای پیرامون همین موضوع گفته است: وقتی 80 درصد از پیام‌رسان‌های مورد استفاده در کشور خارجی است، چگونه می‌توان به شبکه ملی اطلاعات فکر کرد؟ البته در بخش‌های دیگر نیز باید این اتفاقات رخ داده و دولت به مثابه یک سکوی پیشرفت عمل کند. بخشی از این اقدامات انجام شده ولی قطعا این اقدامات کافی نیست.

این در حالیست که وزارت ارتباطات بر تحقق 80 درصدی شبکه ملی اطلاعات تاکید دارد ولی شورای عالی فضای مجازی با توجه به مستندات موجود در کشور، این موضوع را مورد تشکیک قرار داده است. همان‌طور که گفته شد، دلیل اصلی این شورا برای رد کردن ادعای وزارت ارتباطات، گستردگی استفاده مردم از پیام‌رسان‌های خارجی است.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]