علم در 1 آذرماه:

روز اصفهان

کد خبر : 96139 جمعه 01 آذر 1398 - 00:05:49

در میان انبوهی از اخبار و اطلاعات مناسبتی و خبری تقویم، رویدادهای مهم روز را از نگاه سیناپرس بخوانید.

  • روز اصفهان

روز اصفهان به پاسداشت و ارج نهادن به شهر تاریخی اصفهان و روز نکوداشت اصفهان است. این روز برابر با یکم آذرماه هر سال است.در بهمن‌ماه سال ۱۳۸۳ پس از پیشنهاد گزینش روز اصفهان از سوی دکتر شاهین سپنتا و استقبال برخی از سازمان‌های غیردولتی اصفهان از این پیشنهاد، تلاشی برای گزینش روز اصفهان آغاز شد.

در اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۴ پس از فراخوان هم‌اندیشی برای نام‌گذاری روز نکوداشت اصفهان روز یکم آذرماه هر سال از سوی بیش از ۳۰ نفر از اصفهان شناسان به عنوان روز نکوداشت اصفهان، گزینش و تصویب شد و بر اساس پیشنهاد دکتر لطف‌الله هنرفر نگاره تاریخی منقوش بر کاشی کاری‌های سردر قیصریه اصفهان را که با اقتباس از صورت فلکی برج قوس (آذر ماه) طراحی شده‌است، به عنوان نماد اصفهان برگزیدند. دلیل انتخاب آن‌ها این بود که بر اساس مستندات تاریخی زایچه شهر اصفهان در ماه آذر (قوس) است.

  • مخابره سه حرف SOS

در22نوامبر 1285 شورای جهانی ارتباطات رادیویی مخابره مکرر سه حرف (اس او اس )(به انگلیسی: S.O.S) را به عنوان نشانه استمداد تعیین کرد که هنوز به قوت خود باقی است.

  • درگذشت هانس آدولف کربس

هانس آدولف کربس متولد ۲۵ اوت ۱۹۰۰ در هیلدسهایم بود. وی  یک پزشک و زیست‌شیمیدان بریتانیایی آلمانی تبار بود. وی موفق به دریافت جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی ۱۹۵۳ شد.او ۲۲ نوامبر ۱۹۸۱ در آکسفورد درگذشت.

  • درگذشت آرتور استنلی ادینگتون

آرتور استنلی ادینگتون متولد ۲۸ دسامبر ۱۸۸۲ بود. وی اخترفیزیکدان انگلیسی و استاد پلومی دانشگاه کمبریج در نیمهٔ نخست سدهٔ بیستم بود. توان درخشش ادینگتون یعنی اندازهٔ طبیعی درخشش ستارگان به افتخار این دانشمند، بنام او نامگزاری شده‌است.ا.و  ۲۲ نوامبر ۱۹۴۴ درگذشت.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]