کد خبر : 94973 دوشنبه 08 مهر 1398 - 11:02:40
افتتاح-نهمین-مدرسه-پاییزی-گردشگری

به مناسبت بزرگداشت روز جهانی گردشگری :

افتتاح نهمین مدرسه پاییزی گردشگری

سیناپرس: به مناسبت بزرگداشت روز جهانی گردشگری «نهمین مدرسه پاییزی گردشگری» توسط دانشکده علوم گردشگری دانشگاه علم و فرهنگ برگزار می شود.

نهمین مدرسه پاییزی گردشگری با شعار «گردشگری و اشتغال آینده بهتر برای همه» در دانشگاه علم و فرهنگ افتتاح می‌شود. کارگاه های تخصصی مدرسه پاییزی گردشگری نیز هم‌چون سال های گذشته با محوریت شعار روز جهانی گردشگری با حضور دانشجویان، علاقه مندان و اساتید رشته های مختلف علوم گردشگری برگزار می شود.

نخستین کارگاه آموزشی این رویداد تحت عنوان «آموزش و مهارت آفرینی در گردشگری» با هدف بررسی خلاء آموزشی در مراکز خدمات گردشگری عصر امروز(دوشنبه) برگزار شد.
در این کارگاه آموزشی به ضعف وچالش های عمده صنعت گردشگری پرداخته  و کمبود نیروی انسانی متخصص و آموزش دیده در حوزه های سیاستگذاری، گردشگری و اجرایی صنعت گردشگری به عنوان یکی از مهمترین چالش ها مطرح شد.
 مدیرکل دفتر آموزش و مطالعات وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی  با بیان اینکه متولیان آموزش گردشگری در کشور، آموزش و پرورش، آموزش عالی و سازمان آموزش فنی و حرفه ای هستند، گفت: چالش اساسی در حوزه آموزش گردشگری فقدان استراتژی در راستای توسعه گردشگری است که برای حل این معضل باید به سه سوال اصلی پاسخ دهیم.
زاهد شفیعی تصریح کرد: وضع موجود نظام گردشگری کشور چگونه است؟ می خواهیم به کجا برسیم و چگونه؟ سوالاتی است که با پاسخگویی دقیق به آنها می توان در این راستا قدم مثبتی برداشت.
وی عدم آمایش جغرافیایی در حوزه آموزش را به عنوان چالش دیگر مطرح کرده و تاکید کرد: به هیچ وجه بر اساس استعدادها و ظرفیت های محلی و منطقه ای آموزش را در جغرافیای کشور گسترش نداده ایم.
شفیعی با بیان اینکه مشکل اصلی این است که آموزش در حوزه گردشگری به عنوان امری تفننی و فوق برنامه تلقی می شود، گفت: آموزش نباید به عنوان یک نسخه واحد برای تمام افراد، اقوام و شهرها پیچیده شود بلکه، آمایش به معنای انتخاب بهترین گرایش ها و تخصص ها در منطقه جغرافیایی است. چراکه، ظرفیت های هر شهر مانند اکوتوریسم، میراث فرهنگی و... نسبت به شهرهای دیگر متفاوت است.

شفیعی همچنین افزود: گردشگری، علم و صنعتی انسان محور است و از این رو موضوع آموزش نیروی انسانی بیش از هر حوزه ای اهمیت دارد.

گفتنی است ، کارگاه های مدرسه پاییزی گردشگری دانشگاه علم و فرهنگ با عناوین «آموزش و مهارت افرینی در گردشگری»، «آموزش، اشتغال و کارآفرینی در گردشگری» و «جوامع میزبان و محلی و مشارکت آنان در فعالیت های گردشگری» به ترتیب در روزهای هشتم، نهم و دهم مهرماه توسط مدرسان متخصص حوزه های یادشده برگزار می شود.

گزارش:هانیه حقیقی

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]